Reklama

Uherce Mineralne – esencja Bieszczad [FOTO]

Opublikowano: sob, 7 gru 2019 10:30
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Jadąc w stronę popularnej Soliny czy Polańczyka, niejednokrotnie obiera się trasę, w której przejeżdżamy przez tytułową miejscowość. Warto opowiedzieć, dlaczego lepiej się w niej zatrzymać, niż tylko „przemknąć” samochodem.

Wieś położona jest w powiecie leskim, w gminie Olszanica. Jest jedną z najstarszych bieszczadzkich miejscowości. Najwcześniejsze wzmianki o niej sięgają XV wieku. Na jej rozwój wpłynęło wiele różnych czynników, takich jak wpływy rodzin szlacheckich i osób, które miały ją w posiadaniu, zabór galicyjski, I oraz II wojna światowa czy inne.

Jednym z atutów Uherzec jest jego malowniczość krajobrazowa, odznaczająca się błogostanem wywołanym spokojnym, harmonijnym rytmem życia mieszkańców. Oprócz osiedla mieszkaniowego zbudowanego na rzecz osób pracujących w pobliskim zakładzie karnym, dookoła znajdują się same domki jednorodzinne, pozostałe pole widzenia wypełnione jest lasami, drzewami, polanami mniejszymi i większymi, a na przestrzeni mijających pór roku otoczenie cudownie zmienia barwy od zieleni przez żółć po różnorodne szkarłaty, natomiast zimą wszystko delikatnie pokrywa biała, puchowa pierzynka, co sprawia że nawet w chłodniejsze dni chce się rozglądać dookoła podziwiając piękno krajobrazu. Może nie odzwierciedla to dzikości rdzennych Bieszczad, jednak natura nadal ma tu swe wyraźne wpływy.

Dla fanów oglądania osobliwości przyrodniczych również nie zabraknie atrakcji. Jedną z najciekawszych z pewnością będzie wodospad na rzece Olszanka, uważany za jeden z najszerszych tego typu obiektów w regionie (38m szerokości). Sama jego wysokość wynosi ok. 2-3m (zależnie od poziomu wody w rzece). Niegdyś był on znacznie większy, jednak uległ częściowemu zniszczeniu w 1981roku. Odwiedzając go regularnie można zauważyć, iż nadal maleje.

Na obszarze rzeki Olszanka również znajduje się rezerwat przyrody „Bobry”. Cudowne miejsce, gdzie spacer wyciszy a oczy nacieszą się naturą, jednak ilość gryzoni, dla których pierwotnie utworzono rezerwat zmalała znacznie do lat poprzednich, przez co ich domowiska są rzadziej spotykane.

Obowiązkowym punktem zwiedzania będą również miejsca stworzone przez człowieka. Obecnym miejscem kultu religijnego miejscowości jest zabytkowy kościół z okresu późnego baroku ( zbudowany pod koniec XVIII wieku). Jego Wnętrzne jest wielobarwne, misternie wykonane, a na zewnątrz został przed kilku laty odrestaurowany pod czujnym okiem konserwatora zabytków. Niezwykłą częścią obiektu jest dzwonnica oraz dwu metrowy mur z okiennicami strzelniczymi.

W ich pobliżu, tj. na terenie obecnej szkoły podstawowej znajduje się „Dom Ubogich” wzniesiony w XIX wieku, wybudowany w celu niesienia pomocy biednym (udzielanie tymczasowego noclegu, ciepłe posiłki). Później obiekt przejęło KGW gdzie zmieniono go na galerię „Pod Jesionami” prezentującą twórczość lokalnych artystów (obecnie zamknięta).

Nieopodal znajduje się XVI wieczny dwór o charakterze obronnym, który od lat popada  ruinę, a lata jego świetności minęły dekady temu. Obecnie wystawiony jest na sprzedaż. Niegdyś za tą posesją znajdował się należący do niego park, jednakże pasmo czasu również na nim odcisnęło piętno.

Wzdłuż dróg biegnących przez miejscowość można napotkać wielobarwne kapliczki, a w tzw. „górnej” części wsi znajduje się miejsce po dawnej cerkwi, która została rozebrana w II połowie XX wieku.

W Uhercach znajdziemy też kilka miejsc pamięci narodowej:

- cmentarz z I wojny światowej na wzgórzu Lachawa,

- Groby żołnierzy poległych w walkach obronnych z II wojny światowej, znajdują się na cmentarzu parafialnym,

- Obelisk z pomnikiem Orła Białego na terenie szkoły w Uhercach, wzniesiony na cześć 100lecia odzyskania niepodległości.

Wiele wpływu na przykuwanie uwagi na malownicze Uherce Mineralne mają nowo powstałe obiekty o charakterze turystycznym. Jednym z nich są drezyny rowerowe wykorzystujące starą infrastrukturę torów kolejowych. Sam pomysł okazał się hitem na skalę Polski. Choć istnienie to dopiero kilka lat, to z roku na rok przyciąga ogromne i coraz większe rzesze ludzi. Dzięki nim, można udać się na wycieczkę w iście Bieszczadzkim klimacie.

Nieco później od założenia drezyn została wybudowana „Chatka Wariatka”. Jest to iście zakręcona budowla, gdyż wybudowana całkowicie „do góry nogami” – iście zwariowane.

Na liście nie powinno zabraknąć też niedawno powstałej „Bieszczadzkiej Szkoły Rzemiosła”, której już sam uroczy wizerunek z pięknym muralem zachęca do odwiedzenia, ale też to, co oferuje – kontakt z pismem kaligraficznym, garncarstwem i nie tylko.

Wolący cieszyć się chwilą odpoczynku z nieco „mocniejszym” pazurem, warto skierować do bieszczadzkiego browaru „Ursa Maior”. Na miejscu nie zabraknie atrakcji wizualnych, ani degustacyjnych, a lokalne przysmaki pitne doceniają turyści z całej Polski.

O Uhercach można by opowiedzieć znacznie więcej, lecz lepiej samodzielnie przyjść, zobaczyć, poczuć, posmakować, powrócić.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE