Powyższe nie oznacza, że wszyscy muszą zainstalować kocioł na gaz. Na rynku są dostępne kominki spełniające wymogi ekoprojektu, oraz kotły na paliwo stałe (pellet i drewno kawałkowe) spełniające wymogi 5 klasy spalania i ekoprojektu oraz kotły zgazowujące drewno.
Kotły zasilające centralne ogrzewanie
Kotły zakupione i zainstalowane po 3 czerwca 2018 ale do 31 grudnia 2019 roku muszą spełniać standardy emisyjności zanieczyszczeń zgodne z 5 klasą wg. normy PN-EN 303-5:2012.
Kotły zakupione i zainstalowane po 1 stycznia 2020 roku muszą spełniać minimalne poziomy sezonowej efektywności energetycznej i normy emisji zanieczyszczeń dla ogrzewania pomieszczeń określone w punkcie 1 załącznika II do Rozporządzenia Komisji (UE) 2015/1189 z dnia 28 kwietnia 2015 roku w sprawie wykonania dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/WE w odniesieniu do wymogów dotyczących ekoprojektu dla kotłów na paliwo stałe - czyli muszą posiadać deklarację ekoprojektu.
Terminy dopuszczające używane starych kotłów
Uchwała antysmogowa – określa terminy, do których dozwolone jest używanie starych kotłów centralnego ogrzewania zakupionych przed 3 czerwca 2018 roku, niespełniających minimalnych standardów emisyjności zgodnych z 5 klasą pod względem granicznych wartości emisji zanieczyszczeń:
do 31 grudnia 2021 r. – dla kotłów eksploatowanych powyżej 10 lat od daty ich produkcji lub nieposiadających tabliczki znamionowej;
do 31 grudnia 2023 r – dla kotłów eksploatowanych od 5 lat do 10 lat od daty ich produkcji;
do 31 grudnia 2025 r. – dla kotłów eksploatowanych poniżej 5 lat od daty ich produkcji;
do 31 grudnia 2027 r. – dla kotłów spełniających wymagania klasy 3 i 4 pod względem granicznych wartości emisji.
Miejscowe ogrzewacze czyli kuchnie, kominki, kozy i piece
Miejscowe ogrzewacze czyli kuchnie, kominki, kozy, piece zakupione i zainstalowane po 3 czerwca 2018 roku muszą spełniać minimalne poziomy sezonowej efektywności energetycznej i normy emisji zanieczyszczeń dla sezonowego ogrzewania pomieszczeń określone w punkcie 1 i 2 załącznika II do Rozporządzenia Komisji (UE) 2015/1185 z dnia 24 kwietnia 2015 roku w sprawie wykonania dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/WE w odniesieniu do wymogów dotyczących ekoprojektu dla miejscowych ogrzewaczy na paliwo stałe.
Uchwała antysmogowa – określa termin do którego dozwolone jest używanie starych ogrzewaczu zakupionych przed 3 czerwca 2018 roku.
Do 31 grudnia 2022 r. mogą być eksploatowane kuchnie, kominki i inne ogrzewacze na paliwo stałe, jeżeli nie posiadają certyfikatu Ecodesign lub deklaracji producenta, że spełniają wymagania ekoprojektu.
Osoba wykorzystująca kocioł, piec, inny ogrzewacz jest zobowiązany do wskazania spełniania wymagań określonych w niniejszym zapisie poprzez przedstawienie instrukcji dla instalatorów i użytkowników, która potwierdzi spełnienie wymagań ekoprojektu.
Jakiego paliwa nie wolno używać
W instalacjach (kotłach, piecach itp.) zakazuje się stosowania:
- węgla brunatnego oraz paliw stałych produkowanych z wykorzystaniem tego węgla,
- mułów i flotokoncentratów węglowych oraz mieszanek produkowanych z ich wykorzystaniem,
- paliw o uziarnieniu poniżej 5 mm i zawartości popiołu powyżej 12%,
- biomasy stałej, której wilgotność w stanie roboczym przekracza 20% (biomasa stała to drewno kawałkowe, trociny, kora, odpady z drewna pod warunkiem, że nie jest zanieczyszczone impregnatami, farbami, lakierami).
- oczywiście zakazane jest spalanie wszelkiego rodzaju odpadów stałych czy płynnych.
Kto może kontrolować wykonanie zapisów uchwały antysmogowej
Zgodnie z art. 379 ustawy Prawo ochrony środowiska kontrole mogą przeprowadzać:
- u osób fizycznych - pracownicy upoważnieni przez Wójta Gminy;
- u prowadzących działalność gospodarczą – pracownicy upoważnienie przez starostę lub WIOŚ;
- u prowadzących działalność związaną z przedsięwzięciami mogącymi znacząco oddziaływać na środowisko oraz wymagających zezwoleń na wytwarzanie odpadów i zezwoleń zintegrowanych dla instalacji komunalnych – pracownicy upoważnieni przez marszałka województwa lub WIOŚ.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.