Reklama

Uchodźcy z Ukrainy uczęszczają do szkół ponadpodstawowych w powiecie sanockim

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Powiat Sanok

Uchodźcy z Ukrainy uczęszczają do szkół ponadpodstawowych w powiecie sanockim  - Zdjęcie główne

foto Powiat Sanok

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Do 24 marca 2022 roku w szkołach ponadpodstawowych, dla których organem prowadzącym jest Powiat Sanocki, naukę pobierało 9 uczniów – uchodźców z Ukrainy.

Do szkół ponadpodstawowych na wniosek rodzica lub osoby sprawującej opiekę nad dzieckiem, będącym obywatelem Ukrainy przyjmuje dyrektor szkoły pod warunkiem, że ma wolne miejsca.

 

W przypadku, kiedy rodzic lub opiekun dziecka z zagranicy nie może znaleźć miejsca w szkole, wówczas powinien zwrócić się do organu prowadzącego szkoły ponadpodstawowe o wskazanie, gdzie uczeń ma spełniać obowiązek nauki.

 

Ustalenie, do której klasy dany uczeń będzie zakwalifikowany odbywa się na podstawie dokumentów, tj. świadectwa ukończenia ostatniej klasy, do której dziecko uczęszczało w Ukrainie. W większości przypadków takich dokumentów uchodźcy jednak nie posiadają, wobec czego, przyjęcie ucznia do szkoły następuje na oświadczenie rodzica lub opiekuna o sumie  lat nauki za granicą. Tłumaczenie  dokumentów na język polski nie jest wymagane.

 

W przypadku szkół ponadpodstawowych kształcących w liceach liczba miejsc jest bardzo ograniczona, nie co lepiej jest w szkołach kształcących w technikach i szkołach branżowych I stopnia.  

 

Zapis § 15 Rozporządzenia z 21 marca 2022 r. w sprawie organizacji kształcenia i opieki dzieci i młodzieży będących obywatelami Ukrainy (Dz.U z 2022r., poz. 645) wskazuje, że uczniowie, którzy wykorzystują metody kształcenia na odległość, nie podlegają obowiązkowi szkolnemu ani obowiązkowi nauki w polskim systemie oświaty. W takim przypadku rodzic lub osoba sprawująca opiekę nad uczniem składa do właściwego organu prowadzącego szkołę oświadczenie o kontynuowaniu przez ucznia kształcenia w ukraińskim systemie oświaty.

 

W sytuacji, kiedy nastąpi zwiększona liczba wniosków o przyjęcie do szkół dla uczniów nie posługujących się językiem polskim, będzie rozważana możliwość tworzenia oddziałów przygotowawczych. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy