Reklama

Trepczańskie Zaduszki. Czas modlitwy, wspomnień i lekcji historii dla najmłodszych

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Trepczańskie Zaduszki. Czas modlitwy, wspomnień i lekcji historii dla najmłodszych - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Od blisko 10 lat organizowane w listopadzie Zaduszki Trepczańskie stają się, zwłaszcza dla najmłodszych, lekcją historii małej Ojczyzny. To wspomnienie wydarzeń z zamierzchłej przeszłości potwierdzonych badaniami archeologicznymi na górze Fajka, jak i tych z okresu ostatniej wojny, których świadkowie z każdym miesiącem odchodzą na wieczną wartę.

Ogrom cierpień mieszkających tu wtedy Polaków, Rusinów i Żydów wywożonych na przymusowe roboty, do obozów koncentracyjnych, kierowanych do getta czy obozów pracy katorżniczej czy też Rusinów wywożonych na wschód w ramach powojennych wysiedleń  zna tylko sam Bóg. Z czasem Zaduszki Trepczańskie wzbogacały się o nowe kategorie:

  • parafie i kapłani różnych obrządków, także zakonnicy Franciszkanie,
  • szkoła: nauczyciele, wychowawcy i pracownicy,
  • tragiczne wydarzenia: zatonięcia, pożary, lawina, postrzelenie.
 

Przed dwoma laty  dzięki uprzejmości rodziny odkryty został rąbek tajemnic ziemiańskiej nekropoli – grobowca rodziny Wolińskich, ostatnich właścicieli Trepczy, w którym spoczęło blisko 20 osób. Jesienią ubiegłego roku na „100-lecie Cudu nad Wisłą” opracowana została tablica weteranów wojennych, którzy spoczęli na trepczańskim cmentarzu. Lista obejmuje walczących na froncie wschodnim u boku Armii Czerwonej (uzupełniona ostatnio na prośbę córki o st. szer. Bronisława Tomusiaka), jak i Tych, którzy przelewali krew na froncie zachodnim min, pod Monte Cassino w maju 1944 lub już po wojnie byli więzieni i torturowani jako „wyklęci”.  

Jedyną kobietą wyróżnioną w gronie mężczyzn jest Antonina Bąk, która z narażeniem życia  uratowała trzech Żydów. Instytut Historyczny Vad Vashem w Jerozolimie przyznał jej w lipcu 1992 roku Honorowy Dyplom i Medal „Sprawiedliwych wśród narodów świata”, a drzewko oliwne rośnie wśród tysięcy zasadzonych tam ku czci bohaterskich Polaków.

Grodzisko: Najstarsza chrześcijańska nekropolia średniowieczna na górze Fajka,

Parafialne cmentarze: Cmentarz obok cerkwi obrządku wschodniego – uległa pożarowi w 1804 Cmentarz otoczony murem wokół łacińskiej kaplicy Świętej Trójcy, łaciński cmentarz z XVII-XVIII wieku – obecnie park „Kwitnąca Akacja”  oraz cmentarz parafialny utworzony w latach 90-tych XIX wieku,

Ziemianie – właściciele i kolatorzy: Ziemiański grób Koźmów przy murze starego kościoła (II połowa XIX wieku) i grobowiec rodzinny Wolińskich (od lat dwudziestych XX wieku) na obecnym cmentarzu parafialnym (grecko i rzymskokatolickim),

Weterani wojennie: Front Wschodni i Zachodni – Wyklęci,

Szkoła: kierownicy, nauczyciele, pracownicy ,

Zasłużeni działacze społeczni: Wójtowie i Radni Gminy, Sołtysi Wsi, Zasłużeni dla Trepczy.

26 listopada 2021, godzina: 17:00

Stary kościół w Trepczy

Młodzież szkolna klas VI – VII – VIII  

z prawem wpisu do Indeksu Kandydatów do Bierzmowania

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy