Do Polskiego Związku Łowieckiego może dołączyć każdy kto odbył minimalnie rok stażu w kole łowieckim. To wyklucza dołączanie do niego przypadkowych osób, które po prostu lubią sobie postrzelać.
W dzisiejszych artykule zaprezentujemy wymagania wobec kandydatów na myśliwego.
Jakie są obowiązki myśliwego?
Każdy myśliwy posiada odpowiednia wiedzę, która pozwala mu na gospodarowanie leśną florą i fauną. Na co dzień oznacza to pielęgnację terenów leśnych, uprawianie leśnych poletek, budowanie zapór oraz w ostateczności odstrzał chorych sztuk zwierząt.
Organem nadrzędnych dla Polskiego Związku Łowieckiego są Lasy Państwowe, które wydają dokładne plany wobec danego obszaru leśnego. Wszyscy myśliwy pracują według wytycznych LP oraz PZŁ.
Kto może zostać przyjęty do PZŁ?
Każdy z kandydatów musi spełnić szereg rygorystycznych wymagań. Ich spełnienie pozwala na dołączenie do PZŁ. Uzyskanie członkostwa poprzedzone jest egzaminem z wiedzy teoretycznej oraz praktycznego egzaminu strzeleckiego. Po zaliczeniu obu etapów można uzyskać uprawnienia łowieckie.
Testy myśliwskie to skuteczny sposób na sprawdzenie wiedzy kandydatów. Warto zajrzeć do rozwiązanych arkuszy, które pozwolą na skuteczne przygotowanie się do egzaminów. Przykładowe arkusze znajdziecie na tej stronie https://odpowiedzi.com.pl/home/22-testy-mysliwskie-z-odpowiedziami.html.
Wymagania do podejścia do egzaminu na myśliwego
- pełnoletność oraz polskie obywatelstwo;
- niekaralność w rozumieniu prawa łowieckiego;
- roczny staż w kole łowieckim.
Jak wyglądają testy łowieckie?
Od lat testu przyjmują jednakowy przebieg dzielący się na trzy etapy. Zaliczenie wszystkich etapów pozwala na uzyskania uprawnień łowieckich.
Test wiedzy
Każdy arkusz zawiera 100 pytań z czterema możliwymi odpowiedziami – A,B,C lub D. Należy pamiętać, że tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa. Wiedza potrzebna na tej części egzaminu obejmuje ogólna wiedze o łowiectwie oraz polowaniach.
Egzamin ustny
Podczas tego etapu kandydat odpowiada na pytania komisji. Przygotowania do egzaminu ustnego nie różnią się niczym od przygotowań do testu wiedzy. Jeżeli przerobiłeś wszystkie pytania to będzie tylko formalność.
Test strzelecki
Obowiązkowy test praktyczny ze strzelania to ostatnia część egzaminu łowieckiego. Dzieli się on na trzy osobne ćwiczenia, które należy zaliczyć na następujących warunkach:
- Strzelanie do rzutek – 4/10 strzałów zalicza ćwiczenie
- Strzelanie do makiety zająca – 4/10 strzałów zalicza ćwiczenie
- Makieta rogacza – 3/5 strzałów zalicza ćwiczenie
Warto zapamiętać żeby w 100% stosować się do poleceń instruktora, gdyż odstąpienie od tej zasady można spowodować niezaliczenie egzaminu.