reklama
reklama

Te drzewka są bajkowe. Sanocki serwisant kosiarek tworzy je z drutów

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Piotr Wacławski wykonuje drzewka wzorowane na bonsai z drutów do spawarki, korzeni i kłód drzew znalezionych w wodzie oraz z innych ciekawych materiałów. Inspiracją dla niego jest jego własna wyobraźnia. W ciągu czterech lat udało mu się wykonać 19 różnych egzemplarzy.
reklama

Na co dzień Piotr Wacławski, mieszkaniec powiatu sanockiego pracuje jako serwisant sprzętu elektrycznego i kosiarek do trawy. Każdy, kto odwiedzi jego serwis w Sanoku, może zobaczyć na biurku wyjątkowe ozdoby w formie drzewek bonsai. Przypominają one dęby, brzozy, wierzby lub akacje.

Pomysł na ich wykonywanie Piotr zaczerpnął z Internetu cztery lata temu.

– Chciałem pokazać i udowodnić innym, że można zrobić coś z niczego. Zaczęło mi to fajnie wychodzić i w końcu mnie to wciągnęło.

Wbrew pozorom robienie drzewek wcale nie jest łatwe.

– W Internecie wykonywano je miedzi lub aluminium. Z racji tego, że nie miałem takich miękkich materiałów pod ręką, zacząłem je robić z twardego, nierdzewnego drutu do spawarki.

Drzewka głównie stają się prezentem na różne okazje, np. urodzin/Fot. Piotr Wacławski


Do tej pory wykonał 19 drzewek. Tylko tyle, bo zrobienie każdego drzewka jest czasochłonne, zajmuje od 2 do 3 miesięcy. Teraz robi 20, ale proces jego tworzenia nieco różni się od poprzednich.

– Tamte robiłem od korony do korzeni, a to powstaje odwrotnie. Wszystko przez to, że podstawa jest tak pokręcona, że nie dałbym rady zamontować na niej drzewka.

Jedno drzewko może być skręcone z 400, a nawet 900 drutów.

– Przy skręcaniu pnia pomagam sobie taśmami, trytytkami lub klejem, aby drzewko trzymało się później samo. Tworząc koronę lub korzenie, każdy drut obrabiam osobno szczypcami.

Drzewka są wyjątkowe i inspirowane przede wszystkim wyobraźnią ich twórcy.

– Nie dubluję pomysłów z Internetu, raczej biorę wzór z drzew, które obserwuję w przyrodzie.

Do stworzenia ozdób oprócz drutu wykorzystuje również inne materiały. Na przykład jedno drzewko, które imituje płaczącą wierzbę, świeci w nocy.

– Zrobiłem je z materiału, który pochłania światło dzienne, a później je oddaje.


Etapy tworzenia drzewek/fot. Piotr Wacławski


Piotr wykonał również drzewka z wiórek czarnego dębu, ze specjalnie zmielonych trocin czy majeranku.

– Na jedno drzewko zużyłem pół kilograma tej przyprawy, która doskonale imituje korę. Niestety nie ma już ona swojego charakterystycznego zapachu, bo zabezpieczyłem ją lakierami.

W kolekcji mężczyzny znajdziemy też drzewko pokryte proszkowaną, białą farbą oraz takie, które przypomina akację rosnącą na sawannie.

Drzewko przypominające drzewo z sawanny/fot. Piotr Wacławski

– Jej korzenie zatopiłem w żywicy. Robiłem też choinki.

Podstawa każdego drzewka powstaje z korzeni lub kłód prawdziwego drzewa, które Piotr znajduje w wodzie w trakcie wypadów na ryby. Na tworzeniu drzewek spędza średnio 2-3 godziny po pracy w serwisie.

– Przy ich robieniu jest potrzebna cierpliwość, ale to dla mnie odstresowujące zajęcie

– przyznaje.


Utrzymanie drzewek w czystości nie jest tak trudne, jak może się wydawać. – Wystarczy kompresor i drzewko wygląda jak nowe – mówi Piotr/fot. Adrian Cecuła


W ciągu minionych lat udało mu się zaprezentować drzewka na różnych wydarzeniach kulturalnych, m.in. w Zarszynie, Besku, Bukowsku, Nowym Łupkowie, a nawet Czudcu. Na niektórych wystawach organizował również pokazy z robienia takich drzewek.

– Wiele osób, nawet zdarzyło mi się, że z nadleśnictwa, sądziło, że są to naturalne drzewka. To mnie cieszy, bo świadczy o tym, że wykonuję je tak, iż są jak najbardziej zbliżone do natury. Często podchodzą też do mnie rękodzielniczki i mówią, że nigdy czegoś takiego nie widziały.


Piotr tworzy również maskotki pod lusterka samochodowe i kute kwiaty/fot. Piotr Wacławski


Piotr od dziecka ma smykałkę do tworzenia różnych przedmiotów, dlatego robi nie tylko drzewka. Wykonuje również inne ozdoby, takie jak: kute róże, breloczki czy maskotki pod lusterka samochodowe. Jego twórczość można śledzić na Facebooku.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
reklama