reklama

Szkolny Klub Mediacji - cegiełka do wsparcia komunikacji młodzieży

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: canva.com

Szkolny Klub Mediacji - cegiełka do wsparcia komunikacji młodzieży - Zdjęcie główne

Inicjatywa I Liceum w Sanoku - "Szkolny Klub Mediacji" dla młodzieży szkolnej. | foto canva.com

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościUmiejętność komunikacji interpersonalnej jest jedną z najważniejszych umiejętności potrzebnych do funkcjonowania w społeczeństwie. Umiejętne rozwiązywanie konfliktów, bezstronność, znajdowanie korzystnych rozwiązań, to cechy określające mediację. I Liceum w Sanoku zauważyło, jak potrzebna w komunikacji młodzieży jest mediacja i z tej idei powołano Szkolny Klub Mediacji.
reklama

17 października jest Międzynarodowym Dniem Mediacji. Z tej okazji, I Liceum Ogólnokształcące im. KEN w Sanoku zdecydowało się ogłosić, iż w szkole powołany zostaje “Szkolny Klub Mediacji”, a wraz z nim rusza nabór na szkolnych mediatorów rówieśniczych. Dla młodzieży uczestnictwo w klubie oznacza szansę na rozwinięcie umiejętności skutecznej i odpowiedzialnej komunikacji, w którą wchodzi niezwykle ważna obecnie umiejętność bezkonfliktowego rozwiązywania problemów. Uczniowie, będący szkolnymi mediatorami, mogą w praktyce szlifować swoje umiejętności, by później przenieść je na życie codzienne, a nawet zawodowe, po ukończeniu edukacji. 

Jak mediację opisuje liceum?

Mediacja jest podstawową formą rozwiązywania konfliktów i ma pierwszeństwo przed innymi sposobami działania w konflikcie. Nie tylko w sądzie, ale i codziennym życiu. Świetnie sprawdza się również w szkole! Ten styl rozwiązywania sporów to nic innego jak usprawnianie komunikacji przez bezstronnego, obiektywnego mediatora pomiędzy stronami konfliktu, które wyrażają chęć porozumienia. Jej celem jest znalezienie optymalnych i korzystnych dla stron biorących udział w mediacji rozwiązań i zawarcia trwałego porozumienia.Mediacja uczy dobrej komunikacji, umiejętności wyrażania się oraz aktywnego słuchania. To umiejętność poszukiwania rozwiązań i satysfakcjonujących kompromisów.Będziemy się tego wszystkiego uczyć i ćwiczyć. Odbędą się szkolenia i warsztaty, by przygotować się do roli mediatora rówieśniczego.

reklama

- czytamy na stronie szkoły.

źródło: I Liceum Ogólnokształcące im. KEN w Sanoku

Czy uczniowie są zainteresowani klubem mediacji? 

Podoba mi się ten pomysł klubu. Nie wiem, czy poszłabym na rolę mediatora, ale na pewno chciałabym posłuchać jak to wygląda i może się czegoś nauczyć. W życiu często są jakieś kłótnie i konflikty i w sumie nie zawsze wiemy jak je rozwiązywać, więc taki klub może się przydać.

- mówi uczennica.

Mogłbym spróbować być mediatorem. Byłem  już kiedyś na jednych warsztatach w podstawówce i spodobało mi się. Może przyda mi się to kiedyś w pracy albo na studiach.

reklama

- przyznaje uczeń.

 

Inicjatywa I Liceum im. KEN w Sanoku spotyka się z pozytywnym odbiorem społeczności szkolnej. Osobą prowadzącą jest pedagog szkoły Agata Padamczyk - Paternoga. Zainteresowani uczestnictwem w Szkolnym Klubie Mediacji są zaproszeni na spotkanie informujące w sali 23 w szkole, które odbędzie się 25 października o godzinie 11:15.

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo