Szczepienia będą realizowane poprzez zrzuty przynęt zawierających doustną szczepionkę przeciwko wściekliźnie, które zostaną przeprowadzone z samolotów. Zrzuty obejmą tereny wiejskie, z pominięciem obszarów zurbanizowanych i akwenów wodnych. Dodatkowo, w pobliżu osiedli ludzkich szczepionka będzie wykładana ręcznie przez służby weterynaryjne.
Informacje o przynęcie
Wyłożona przynęta wydziela charakterystyczny zapach, który przyciąga lisy. W jej wnętrzu znajduje się aluminiowo-plastikowy pojemnik z płynną szczepionką, skierowaną wyłącznie na dzikie lisy i inne dzikie zwierzęta, jak jenoty azjatyckie. Dla ludzi oraz zwierząt domowych kontakt z przynętą może być niebezpieczny.
Zalecenia dla mieszkańców
Podkarpacki Wojewódzki Lekarz Weterynarii apeluje, aby mieszkańcy:
- Nie dotykali i nie podnosili przynęt zawierających szczepionkę. Kontakt człowieka z przynętą powoduje, że lisy mogą jej nie przyjąć.
- W razie przypadkowego kontaktu z przynętą, należy dokładnie umyć ręce oraz inne miejsca kontaktu wodą z mydłem.
- W przypadku bezpośredniego kontaktu człowieka ze szczepionką ukrytą w przynęcie konieczna jest konsultacja medyczna.
Zalecenia dotyczące zwierząt domowych
Podczas trwania akcji szczepienia oraz przez 14 dni po jej zakończeniu zaleca się, aby mięsożerne zwierzęta domowe, takie jak psy i koty, były trzymane w zamknięciu na terenach objętych akcją. Dodatkowo mieszkańców zachęca się do wstrzymania się od polowań.Warto zwrócić uwagę, że działania mają na celu skuteczne przeciwdziałanie wściekliźnie wśród lisów, co wpływa na bezpieczeństwo mieszkańców oraz ich zwierząt domowych. Szczepienie lisów to wieloletni, cykliczny program, realizowany regularnie na terenie województwa podkarpackiego.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.