W latach międzywojennych Dzień Pracy był świętem klasowym i organizowano wówczas wiele manifestacji robotniczych. Po II wojnie światowej, w Polsce komunistycznej, 1 maja było jednym z najważniejszych świąt państwowych i był to czas, kiedy organizowano liczne defilady i manifestacje, upamiętniające pracowników i klasy robotniczej. Współcześnie obchodzenie 1 maja w Polsce skupia się bardziej na okazji odpoczynku i spędzenia czasu wolnego, niż na manifestacjach i politycznych przemówieniach.
W Polsce, pierwsze uroczystości związane z dniem pierwszego maja miały miejsce w roku 1890. Były one często organizowane wbrew woli zaborców i współtworzone przez działaczy II Proletariatu. W czasie rewolucji w 1905 roku, na ziemiach polskich pod zaborem rosyjskim, miały miejsce liczne demonstracje, pochody i konfrontacje z carskim wojskiem, policją, kozakami oraz nacjonalistycznymi bojówkami. Głównymi organizatorami tych wydarzeń były Polska Partia Socjalistyczna, Socjaldemokracja Królestwa Polskiego i Litwy oraz Bund.
Również w okresie II RP, liczne pochody i demonstracje związane z dniem pierwszego maja organizowane były przez organizacje klasowe, w tym Polską Partię Socjalistyczną, żydowski Bund, nielegalną Komunistyczną Partię Polski, Polskie Stronnictwo Ludowe "Wyzwolenie", Komunistyczną Partię Zachodniej Ukrainy oraz Komunistyczną Partię Zachodniej Białorusi. Jednakże, te uroczystości często były atakowane przez policję oraz nacjonalistycznych bojówkarzy, co prowadziło do morderstw działaczy klasowych związków zawodowych i partii lewicowych. Od 1950 roku dzień pierwszego maja jest w Polsce świętem państwowym, wolnym od pracy.
W okresie PRL organizowano paradę pierwszomajową z okazji Święta Pracy. W latach osiemdziesiątych podziemna Solidarność organizowała nielegalne demonstracje pierwszomajowe, sprzeciwiając się oficjalnym obchodom. Święto Pracy było wówczas jednym z najważniejszych świąt państwowych i miało duże znaczenie dla nazewnictwa ulic i placów w Polsce. Na cześć tego święta nazwano również KWK 1 Maja w Wodzisławiu Śląskim, jedną z największych i najnowocześniejszych kopalń w kraju.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.