Reklama

Reklama

Świadczenie "Dobry Start". W gminie Sanok wypłacono ponad 1 milion złotych!

Opublikowano: czw, 26 wrz 2019 08:27
Autor:

Świadczenie "Dobry Start". W gminie Sanok wypłacono ponad 1 milion złotych!  - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Program „Dobry start” to jednorazowe wsparcie w wysokości 300 zł, które mogą otrzymać wszyscy uczniowie do 20 roku życia, lub w przypadku osób niepełnosprawnych uczących się w szkole do ukończenia przez nie 24 roku życia, bez względu na dochód rodziny.

Program „Dobry start” obejmuje dzieci i osoby uczące się w szkole podstawowej, ponadpodstawowej, artystycznej, bądź innych placówkach edukacyjnych. Świadczenie dobry start nie przysługuje na dzieci uczęszczające do przedszkola oraz dzieci realizujące roczne przygotowanie przedszkolne w tzw. zerówce w przedszkolu lub szkole. Program Dobry Start nie obejmuje również studentów.

Aby otrzymać wsparcie, należy złożyć wniosek. Może to zrobić matka, ojciec, opiekun prawny dziecka lub opiekun faktyczny dziecka (opiekun faktyczny to osoba faktycznie sprawująca opiekę nad dzieckiem, która wystąpiła do sądu opiekuńczego o przysposobienie dziecka). Wniosek o świadczenie dla dzieci, które przebywają w pieczy zastępczej składa rodzic zastępczy, osoba prowadząca rodzinny dom dziecka lub dyrektor placówki opiekuńczo-wychowawczej. Zmiany które weszły w życie od 1 sierpnia 2019 r. umożliwiają ubiegania się o świadczenie „Dobry Start” uczniom szkół dla dorosłych i słuchaczom szkół policealnych.

Wnioski należy złożyć do 30 listopada br.

Świadczenie „Dobry start” nie podlega unijnej koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego. Oznacza to, że gmina ustala prawo do świadczenia dobry start samodzielnie i nie przekazuje wniosku do wojewody, nawet jeśli jeden z rodziców dziecka przebywa poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej - w państwie Unii Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub w Szwajcarii.

Świadczenia z programu „Dobry Start” nie wlicza się do dochodu przy ustalaniu prawa do świadczeń z innych systemów wsparcia. Wyprawka nie spowoduje zatem utraty zasiłku z pomocy społecznej.

Na dzień 24 września 2019 r. wpłynęło 2617 wniosków. Większość z nich, bo 1621 została złożona w formie elektronicznej. Tradycyjnie (w formie papierowej) wniosek złożyło 996 osób. W okresie od 01.07.2019 r. do 24.09.2019 r. wypłacono łącznie 1 039 800 zł na 3466 dzieci, jak podaje MOPS w Sanoku. 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.