reklama

Straż Graniczna ujawnia kolejne fałszerstwa dokumentów przewozowych na przejściach granicznych w Podkarpaciu

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: SG

Straż Graniczna ujawnia kolejne fałszerstwa dokumentów przewozowych na przejściach granicznych w Podkarpaciu - Zdjęcie główne

foto SG

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościPodkarpaccy strażnicy graniczni w ciągu ostatnich dwóch dni wykryli pięć przypadków fałszowania dokumentów uprawniających do przewozu okazjonalnego osób. Trzy zdarzenia miały miejsce na przejściu granicznym w Korczowej, a dwa na przejściu w Budomierzu. Od początku roku Straż Graniczna ujawniła już 22 tego typu fałszywe dokumenty.
reklama

Zdarzenia, które miały miejsce 29 i 30 września na przejściu w Budomierzu, dotyczyły ukraińskich autobusów wjeżdżających do Polski. W toku kontroli ustalono, że przedstawione przez kierowców książki Interbus zostały przerobione. Zmieniono w nich informacje o warunkach przewozu, dacie i trasie oraz listę pasażerów. Kierowcy nie przyznali się do fałszerstw. Jak poinformowała Straż Graniczna, oba pojazdy zostały zawrócone na Ukrainę, a śledztwo w sprawie jest w toku.

Podobne przypadki wykryto w Korczowej, gdzie ukraińscy kierowcy zgłosili się do odprawy na kierunku wyjazdowym z Polski. Dzięki specjalistycznemu sprzętowi do weryfikacji autentyczności dokumentów, strażnicy wykryli ślady fałszerstw – nanoszenia nowych danych i usuwania poprzednich. W jednym przypadku kierowca przyznał się do fałszerstwa i dobrowolnie poddał się karze 6 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na rok. Dodatkowo nałożono na niego kaucję w wysokości 12 tysięcy złotych na poczet przyszłej kary administracyjnej. Podobnie jak w Budomierzu, autobusy zostały skierowane na Ukrainę.

reklama

Rzecznik prasowy Komendanta Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej, por. Piotr Zakielarz, wyjaśnia, czym jest książka Interbus, która była przedmiotem fałszerstw:

Książka Interbus to dokument uprawniający do przewozu drogowego osób do państw spoza Unii Europejskiej. Zawiera ona dane podróżnych, z którymi kierowca przekracza granicę. W zależności od rodzaju przewozu okazjonalnego, przewoźnik ma obowiązek wypełnienia książki w ściśle określony sposób.

Jak wynika z analiz Straży Granicznej, przypadki łamania przepisów przez przewoźników mają na celu uzyskanie dodatkowych przychodów z przewozu osób. Jednak coraz bardziej zaawansowane kontrole i nowoczesne technologie wykorzystywane przez strażników granicznych skutecznie przeciwdziałają tym praktykom.

reklama

Mundurowi prowadzą dalsze postępowania w sprawach.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo