Reklama

SPECJALISTA RADZI: Jak pomóc naszym psiakom przetrwać noc sylwestrową?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Dla wielu psów sylwester to jedna z najgorszych nocy w roku. Co zrobić, żeby choć trochę ulżyć naszym ulubieńcom?

Co roku zaraz po nocy pełnej fajerwerków wiele psów trafia do schroniska z powodu ucieczki, zaczynają się wtedy rozpaczliwe apele o pomoc w poszukiwaniu zaginionych zwierząt. Niestety można usłyszeć również o śmierci  psów wywołanej zawałem serca po tradycyjnych sylwestrowych fajerwerkach.

Musimy pamiętać, że sporo zwierząt boi się huku wystrzałów czy błysku fajerwerków. Możemy pomóc im przeczekać ten czas i zminimalizować dyskomfort związany z hukiem i błyskami.

Gdy nasz pupil zaczyna się robić niespokojny i zestresowany , przejawiać się to może m.in.

 • poszukiwaniem schronienia lub chowaniem się w małe przestrzenie, zakopywanie pod koc czy chowaniem za kanapę
 • załatwianiem swoich potrzeb w domu
 • próbami uciekania czy chodzenia tam i z powrotem
 • drżeniem, dyszeniem, ślinieniem, rozszerzonymi źrenicami, czy objawami nadmiernego pobudzenia
 • nadmiernym szczekaniem, wyciem
 • domaganiem się ciągłej uwagi opiekuna

Najlepiej zapewnić psu bezpieczną kryjówkę, tzn. miejsce gdzie pies czuje się komfortowo gdy jest zestresowany ( może to być łazienka , pokój czy inne pomieszczenie lub jego część np. za kanapą czy pod łóżkiem ). Najlepiej tą kryjówkę wyściełać czymś co pies zna i akceptuje , np. kocykiem lub poduszką, która jest w legowisku. Można też zakryć to miejsce kocykiem by odizolować od dźwięków z zewnątrz.

Taką kryjówkę można i trzeba przygotować wcześniej i zwierzę stopniowo do niej przyzwyczajać. Warto dać do kryjówki zabawki lub smakołyki które pies lubi by zająć jego czas i odstresować zwierzę.

Można zasłonić okna i włączyć telewizor lub radio by zagłuszyć odgłosy dobiegające z zewnątrz.

Warto wyprowadzić psa na ostatni spacer jeszcze za dnia gdy nie ma fajerwerków.

W czasie stresu można starać się uspokajać zwierzę ale nie jest to konieczne gdy siedzi w swojej kryjówce, tam może czuć się bezpieczne.

U zwierząt , które mają silną reakcję stresową na bodźce dźwiękowe i świetlne, konieczne może okazać się dodatkowe zastosowanie środków zmniejszających strach i łagodzących przejawy niepokoju. Większość z nich dostępna jest u Twojego lekarza weterynarii.

Czego nie powinieneś robić :

 • Wyprowadzać psa w czasie fajerwerków, zwłaszcza gdy się ich boi ( w ten sposób nie przyzwyczaisz go a wręcz spotęgujesz jego strach)
 • Jeśli pies się boi i zostaje sam w domu nie zostawiaj odsłoniętych czy otwartych okien i nie zapomnij włączyć przynajmniej radia
 • Nie trzymaj psa kurczowo przy sobie gdy szuka schronienia w swojej przygotowanej dla niego kryjówce. Jeśli nie szuka naszej bliskości zaakceptujmy jego wybór.
 • Nie karz psa gdy się stresuje ani też nie pocieszaj nadmiernie, gdyż może to go utwierdzić w przekonaniu że należy się bać. Wspieraj go i pokaż, że sam się nie boisz więc on też nie musi się bać.
 • Nie licz, że jeśli zwierzę panicznie boi się wystrzałów to jakoś przetrwa bez leków. Obecnie stosowane leki i suplementy to nie tylko psychotropy. Jest wiele naturalnych działających bardzo dobrze i nie mających skutków ubocznych w postaci silnego otumanienia. Lekarz weterynarii doradzi Ci najlepszy środek.

 

 

Masz pytania do naszego specjalisty?

Chcesz uzyskać informacje na jakiś temat?

Masz problem?

Specjalista odpisze na łamach naszego portalu!

Wyślij maila na :  sekretariat@gazetasanocka.com.pl 

W tytule maila należy wpisać do którego specjalisty kierujesz pytanie. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE