Reklama

Skarga na sołtysa

Opublikowano:
Autor:

Skarga na sołtysa - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Czy sołtys Jan Macko zlekceważył potrzeby mieszkańców Szczawnego? Czy wójt zasadnie wysłał geodetów do pomiaru drogi, której przebieg nie budził wątpliwości? Co może wójt w sytuacji, gdy sołtys mimo jego polecenia nie zwołuje zebrania wiejskiego? - o tym dyskutowali radni Rady Gminy Komańcza.

12 czerwca br. do Rady Gminy Komańcza wpłynęła skarga Henryka Lemcio na bezprawne działanie sołtysa sołectwa Szczawne-Kulaszne Jana Macko, na łamanie przez niego obowiązującego prawa lokalnego, czyli statutu sołectwa i ustawy o samorządzie gminnym oraz nieprzestrzeganie uchwały o funduszu sołeckim. Sprawa ta byłą rozpatrywana na sesji Rady Gminy 8 września.

Skarga
Iwona Szatkowska-Macko, przewodnicząca Komisji Rewizyjnej, odczytała treść skargi: „Sołtys Jan Macko poprzez swoją złośliwość i niechęć do mojej osoby łamie ten zapis, samowolnie zmieniając postanowienia zebrania wiejskiego. § 21 statutu sołectwa jasno określa że do obowiązków i kompetencji sołtysa należy w szczególności organizowanie i koordynowanie przedsięwzięć społecznych mających na celu poprawę warunków życia społeczności sołeckiej, zwoływanie zebrań wiejskich i przewodniczenie ich obradom. Sołtys jawnie i z premedytacją łamie oba te zapisy. Niewykonanie postanowień zebrania wiejskiego  o zmianie postanowień zebrania wiejskiego, celowe niewykonanie remontu drogi określonej w protokole zebrania wiejskiego jako droga „do Lemcia”, pomimo jasno określonego przez mnie na spotkaniu zakresu remontu tej drogi i woli mieszkańców, aby droga ta została wyremontowana. 

Lekceważenie przez sołtysa moich potrzeb jako mieszkańca wsi Szczawne, brak ze strony sołtysa chęci rozmowy ze mną oraz rozpowszechnianie na mój temat nieprawdziwych rzeczy, m.in. że nie jest to droga gminna, tylko że za pieniądze sołeckie chcę sobie wyremontować moją prywatna drogę, co jest kłamstwem, bo jest to droga gminna o numerze 111”.

Nieporozumienia
4 kwietnia br. zastępca wójta Komańczy Jerzy Krysiak skierował do sołtysa Macko pismo z prośbą o ponowne zebranie mieszkańców wsi Szczawne i Kulaszne celem przegłosowania i przyjęcia uchwały z precyzyjnie wskazanym numerem drogi przeznaczonej do remontu. Jednak, jak zarzucał skarżący, do chwili wniesienia skargi, tj. do 12 czerwca sołtys takiego zebrania nie zwołał ani nie wyjaśnił, dlaczego nie przestrzega postanowień poprzedniego w odniesieniu do remontu drogi. 

Już 23 marca br. mieszkaniec wystąpił do wójta. Chodziło mianowicie przeznaczenie na remont drogi nr 111 do Henryka Lemcio kwoty 8 354,35 zł. Skarżący mieszkaniec twierdził, że taki wniosek został przegłosowany i taki zapis powinien znaleźć się we wniosku sołectwa na rok 2017. Dlatego też wnosił o odpowiednią zmianę we wniosku zebrania wiejskiego, zgodnie ze stanem faktycznym i zgodnie z protokołem z tego zebrania. Zarzucał sołtysowi wsi Szczawne, że ten jedynie ogólnie zapisał utrzymanie odpowiedniego stanu dróg wg potrzeb, np. asfaltowanie, czyszczenie rowów, zakup niezbędnych materiałów, transport, robocizna.

Więcej w 41 numerze Tygodnika Korso Gazeta Sanocka

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE