Reklama

Reklama

SG: od początku kontroli granicznych skontrolowano prawie 2,5 mln osób wjeżdżających do Polski

Opublikowano: sob, 13 cze 2020 14:30
Autor:

SG: od początku kontroli granicznych skontrolowano prawie 2,5 mln osób wjeżdżających do Polski - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Tymczasowo przywrócona kontrola graniczna była prowadzona od 15 marca br. W sumie na granicy wewnętrznej skontrolowano prawie 2,5 mln osób wjeżdżających do Polski – poinformowała w sobotę PAP rzecznik prasowa Komendanta Głównego Straży Granicznej por. Agnieszka Golias.

Reklama

Przekazała, że w związku z epidemią kontrole graniczne wprowadzono 15 marca.

 

"Kontrole wprowadzono z uwagi na zagrożenie COVID-19 i choć była już przywracana przez Polskę wcześniej pięciokrotnie, to nigdy nie na taką skalę" – powiedziała.

 

Wskazała, że od 15 marca granicę wewnętrzną można było przekraczać tylko w wyznaczonych miejscach.

 

"Pozostałe szlaki komunikacyjne umożliwiające przekroczenie granicy zostały zablokowane" – podkreśliła.

"Kontrola nie była, tak jak w poprzednich przypadkach, np. podczas EURO 2012 czy ŚDM (Światowych Dni Młodzieży – PAP), prowadzona wyrywkowo. Działania kontrole prowadzono przez 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu, a kontroli granicznej towarzyszyła kontrola sanitarna prowadzona przez Państwową Straż Pożarną, służby medyczno-sanitarne lub wojsko" – tłumaczyła.

 

Podała, że od początku kontroli granicznej na kierunku wjazdowym do Polski skontrolowano w sumie 2 481 848 osób.

 

"W tym najwięcej na odcinku granicy z Niemcami 1 969 845. Na granicy z Czechami skontrolowano 385 415 osób, ze Słowacją – 14 217, z Litwą – 34 623, w portach morskich – 55 026 i w lotniczych – 22 722" – wyliczyła.

 

Rzeczniczka KG SG podkreśliła również, że każdej doby w działania związane z tymczasowo przywróconą kontrolą graniczną na granicy wewnętrznej, w tym do kontroli ruchu granicznego i ochrony granicy, zaangażowanych było średnio ok. 670 funkcjonariuszy.

 

"Podczas prowadzonych kontroli na granicy wewnętrznej ujawniono 270 osób, które usiłowały przedostać się do Polski, przekraczając granicę RP niezgodnie z przepisami. Na granicy z Niemcami takich osób było 105, w tym najwięcej, bo 51 obywateli RP i 24 obywateli UA, na granicy z Czechami – 107 osób w tym 49 obywateli Czech i 29 obywateli Ukrainy, na granicy ze Słowacją – 40 osób, w tym 15 obywateli Polski i 10 obywateli Słowacji oraz na granicy z Litwą – 15 osób" – podała.

Przypomniała również, że zgodnie z rozporządzeniem ministra spraw wewnętrznych i administracji kontrole na odcinku granicy z Litwą zakończono o godz. 9.00 w piątek 12 czerwca. Na pozostałych odcinkach granicy wewnętrznej kontrole zakończono o północy z 12 na 13 czerwca br. (PAP)

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.