Reklama

SANOK: UWAGA! Żmije zygzakowate na ścieżce rowerowej [FOTO+VIDEO]

Opublikowano: sob, 25 kwi 2020 10:03
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Witam wczoraj (24 kwietnia) na ścieżce rowerowej przed komendą policji na wysokości stawów na samym środku drogi zauważyłem żmiję zygzakowatą. Trzeba ostrzec mieszkańców aby uważali podczas spacerów z dziećmi i psami - napisał do nas mieszkaniec Sanoka.

Ukąszenie żmii zygzakowatej – objawy i pierwsza pomoc. Sprawdź, jak należy postępować w przypadku ukąszenia przez żmiję?

Ukąszenie żmii zygzakowatej jest stanem bezpośredniego zagrożenia życia. Wymaga ono specjalistycznej pomocy medycznej i kilkudniowej hospitalizacji. Szczególnie niebezpieczne mogą okazać się ukąszenia przez żmiję dzieci, osób w podeszłym wieku, a także osób zmagających się z chorobami układu krwionośnego. Jak udzielić pierwszej pomocy przy ukąszeniu węża?

W polskim środowisku naturalnym można natknąć się na cztery gatunki węża: gniewosza plamistego, węża Eskulapa, zaskrońca zwyczajnego i żmiję zygzakowatą. Przy czym tylko z ostatni z wymienionych węży stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia człowieka. W Polsce żmija występuje powszechnie i pozostaje pod ścisłą ochroną gatunkową. Jej największe skupiska występują w: okolicach Białegostoku, na Pomorzu oraz w Bieszczadach. Żmija zygzakowata jest stosunkowo niewielkim wężem – maksymalnie może osiągnąć ok. 1 m długości, zwykle jednak nie przekracza 80 cm. Może mieć ona barwę czarną, szarą lub brązową. Największa aktywność żmii przypada na sezon letni – od kwietnia/maja do października, w którym zapada w sen zimowy.

Ukąszenie żmii zygzakowatej – okoliczności

W Polsce z roku na rok odnotowuje się coraz to większą liczbę ukąszeń żmij zygzakowatej, co ma związek ze wzrostem ich populacji, która jest następstwem zmian klimatycznych (cieplejsze zimy). Nie bez znaczenia jest również to, że zwiększa się liczba nieużytków rolnych i opuszczonych budynków. Jeszcze kilkanaście lat temu żmije występowały niemal wyłącznie poza środowiskiem ludzkim (w lasach i na łąkach). Obecnie zakładają swoje gniazda w ogrodach działkowych, przydomowych ogródkach czy nawet w parkach miejskich. Niekiedy żmiję zygzakowatą można spotkać w piaskownicach i na wysypiskach śmieci.Żmija zygzakowata nigdy nie ukąsi człowieka bez wyraźnej przyczyny. Jej atak jest konsekwencją zagrożenia np. w przypadku nadepnięcia, o co nie trudno w lesie czy na łące.

Jad żmii zygzakowatej

Jad żmii zygzakowatej wydzielany jest przez gruczoły jadowe i zawiera on enzymy, jony metali i polipeptydy. Jego działanie polega na uszkodzeniu białek naczyń limfatycznych, leukocytów i erytrocytów. Oprócz tego jad żmii działa neurotoksyczne, powodując opadanie powiek, nieostrości widzenia czy też porażenie nerwu twarzowego. W zależności od miejsca ukąszenia jad ten może rozkładać cząsteczki kwasu hialuronowego, który jest podstawowym budulcem tkanki łącznej. Co ważne, największym stopniem toksyczności charakteryzuje się jad żmii młodych, a także w sezonie wiosennym. Wpływ ukąszenia żmii zygzakowatej uzależniony jest od wielu czynników w tym m.in. od ilości wstrzykniętego jadu i masy ciała osoby poszkodowanej. Oprócz tego duży wpływ mają choroby towarzyszące, stres, osłabienie organizmu, a także ewentualna reakcja alergiczna na działanie jadu.

Objawy ukąszenia żmii zygzakowatej

Objawy po ukąszeniu żmii mogą różnić się w zależności od dawki jadu, chorób towarzyszących, ogólnego stanu zdrowia, aktywności fizycznej, a także od tego, czy wcześniej spożywano alkohol. Wśród najbardziej charakterystycznych symptomów można wymienić:

 • Intensywny ból w miejscu wstrzyknięcia jadu.
 • Obrzęk i poczucie mrowienia.
 • Nadwrażliwość na dotyk.
 • Widoczne zasinienie.
 • Powiększenie węzłów chłonnych.
 • Wybroczyny i pęcherze surowicze.
 • Ból brzucha.
 • Biegunka.
 • Nudności i wymioty.
 • Podwyższona temperatura ciała.
 • Wzmożona potliwość.
 • Wzmożone pragnienie.
 • Silne poczucie niepokoju.
 • Senność i dezorientacja.

Ryzyko śmierci z powodu ukąszenia żmii jest znacznie większe u dzieci niż u osób dorosłych, co wynika przede wszystkim ze stosunku ilości wstrzykniętego jadu do masy ciała.

Ukąszenie żmii – pierwsza pomoc

Podstawowym celem pierwszej pomocy po ukąszeniu żmii jest opóźnienie toksycznego działania jadu na organizm człowieka. Najważniejszym elementem jest natychmiastowe wezwanie specjalistycznej pomocy lub przetransportowanie osoby poszkodowanej do szpitala. Nie bez znaczenia jest to, że ofiarom ukąszenia stosunkowo trudno jest zachować spokój. Dlatego też, jeśli jest to możliwe, należy poprosić osobę poszkodowaną o nie zmienianie pozycji ciała. Jeśli miejsce ukąszenia żmii znajduje się na nodze, należy ją unieruchomić i ułożyć poniżej poziomu serca. Co ważne, miejsca tego nie należy dezynfekować wodą utlenioną – jeśli jest zabrudzone można przemyć je wodą z mydłem i przykryć wyjałowioną gazą.

Wiele osób uważa, że po ukąszeniu żmii należy zastosować opaskę uciskową powyżej miejsca ukąszenia. Nie jest to jednak konieczne wówczas, gdy osoba poszkodowana może trafić do szpitala w ciągu 30 minut od wstrzyknięcia jadu. Takie postępowanie jest natomiast niezbędne przy ukąszeniach węży tropikalnych. Niezbyt dobrym pomysłem jest natomiast: nacinanie czy przypalanie miejsca ukąszenia, a także odsysanie jadu. Takie zabiegi mogą skutkować uszkodzeniem naczyń krwionośnych, a także przyśpieszyć proces wchłaniania się jadu.

 

Źródło: Strona Zdrowia

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (1)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 2 lata temu | ocena +0 / -0

  Znawca żmij

  Odciąć jej łep motyką, nie przeżyje tego napewno.