Tablica ta jest głęboko związana z tajnymi porozumieniami Ribbentrop – Mołotow, które wyznaczyły granicę między niemiecką Generalną Gubernią a Związkiem Sowieckim. Wojska sowieckie wkroczyły na tereny Polski 17 września 1939 roku, zajmując jej wschodnią część i niosąc ogromne cierpienie wielu rodzinom.
Odsłonięcie pomnika upamiętniającego mieszkańców ziemi sanockiej, którzy zostali wywiezieni głęboko do ZSRR, miało miejsce na Bulwarze Sybiraków, w bliskim sąsiedztwie Mostu Białogórskiego. Tym samym oddano hołd osobom, które zgodnie z decyzją władz Związku Sowieckiego w trakcie II wojny światowej zostały deportowane na obszary uznane za "nieludzką ziemię", gdzie wielu z nich straciło życie. Uroczystego odsłonięcia tego monumentu dokonał Prezes Koła Terenowego Związku Sybiraków w Sanoku, Kazimierz Glazer. W uroczystym odsłonięciu brali udział: Pan Grzegorz Leszczyński z Rzeszowskiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, Przewodniczący Rady Miasta Pan Andrzej Romaniak, Ksiądz Proboszcz Roman Froń, oraz przedstawiciele sanockiego Koła Związku Sybiraków.
Poniżej prezentujemy fotogalerię ukazującą gotowy pomnik, a także to, jak przebiegały nad nim prace.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.