Reklama

SANOK: Grzegorz Kornecki zabrał głos ws. petycji rodziców i audytu w oświacie

Opublikowano:
Autor:

SANOK: Grzegorz Kornecki zabrał głos ws. petycji rodziców i audytu w oświacie - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Opublikowaliśmy sygnał rodziców klas sanockich szkół podstawowych w sprawie rozdzielania klas. Dzisiaj otrzymaliśmy odniesienie do tego sygnału od zastępcy burmistrza, Grzegorza Korneckiego.

"Z roku na rok w Gminie Miasta Sanoka rośnie dysproporcja pomiędzy środkami z subwencji oświatowej, którą otrzymuje miasto, a wydatkami na utrzymanie oświaty obciążającymi budżet miasta – co sprawia, że edukacja stanowi jedną z najpoważniejszych pozycji na liście wydatków budżetu naszego miasta. 

 

W 2021 roku subwencja oświatowa dla Sanoka wynosi ok. 31 mln zł a rzeczywiste wydatki bieżące w oświacie ok. 60 mln złotych. Porównując do roku 2016 (przed reformą oświaty)  przy subwencji oświatowej na poziomie 24 mln zł wydatki w oświacie wynosiły 42 mln zł. 

Zmniejszenie liczby uczniów w związku z likwidacją gimnazjów przy jednoczesnym utrzymaniu poziomu zatrudnienia, wzrost płacy minimalnej oraz pensji nauczycieli w ostatnich latach spowodowały bardzo duże niedoszacowanie oświaty sięgające w roku 2021 -  29 mln zł.

Sytuacja ta wymusza wprowadzenie zmian organizacyjno-oszczędnościowych. W kwietniu bieżącego roku przedstawione zostały wyniki audytu przeprowadzonego przez specjalistyczną instytucję, obejmującego m.in. analizę organizacji oświaty w Gminie Miasta Sanoka pod kątem racjonalności wydatków ponoszonych na oświatę, zawierający rekomendacje zmian ze wskazaniem skutków finansowych, organizacyjnych jak i czynności naprawczych, z którymi zapoznani zostali dyrektorzy podległych jednostek.

Wnioski z audytu wskazują, że liczba nauczycieli zatrudnionych w Gminie Miasta Sanoka jest zbyt duża w stosunku do potrzeb. Potwierdza to średni wskaźnik zatrudnienia w placówkach prowadzonych przez Sanok wynoszący 0,91 etatu na jednego nauczyciela, co oznacza, że jeden nauczyciel pracuje średnio na około 16/18 etatu, ponadto średnio na etat nauczycielski w placówkach prowadzonych przez Sanok przypada ok. 7 uczniów, przy średniej ogólnopolskiej wynoszącej 12,44. Konsekwencją tego jest znaczący wzrost środków przeznaczonych na wypłatę jednorazowego dodatku uzupełniającego w ostatnim roku, który wyniósł 1,02 mln zł .

Dlatego też, w bieżącym roku przewiduje się wprowadzenie pierwszych, niezbędnych działań mających na celu optymalizację wydatków w oświacie: 

- monitorowanie tworzenia oddziałów klas pierwszych i czwartych w szkołach, tak aby przeciwdziałać nadmiernemu zmniejszaniu w nich liczby uczniów. W roku szkolnym 2021/2022 przewiduje się zmniejszenie o dwa oddziały z 148 do 146, poprzez połączenie klas małolicznych. Optymalna liczba uczniów w klasie I-III – 24, IV-VIII – 24-26, umożliwi oszczędniejsze wykorzystanie subwencji oświatowej. Obecnie w sanockich szkołach średnia liczba uczniów na oddział wynosi 20,56,

Ponadto planowane do podjęcia działania polegać będą na:

- reorganizacji pracy świetlic szkolnych, poprzez dostosowanie liczby godzin pracy świetlicy do faktycznych potrzeb rodziców. Świetlice nadal pracować będą w godzinach 6:30 do 16:30,

- dostosowaniu pracy bibliotek szkolnych do liczby uczniów,

- stosowaniu podziału na grupy na językach obcych w klasach liczących powyżej 24 uczniów,

- reorganizacji pracy pionu żywieniowego w Szkole Podstawowej nr 2 i Samorządowym Przedszkolu Publicznym nr 1w Sanoku poprzez utworzenie wspólnej kuchni obsługującej obie jednostki.

- dostosowaniu ilości grup przedszkolnych w godzinach porannych i popołudniowych do rzeczywistej liczby dzieci przebywającej w placówce, w oparciu o program „Punktualny Przedszkolak”, 

- reorganizacji pracy woźnych w grupach dzieci 6-letnich w przedszkolach, w roku 2022 opracowanie i wdrożenie standaryzacji zatrudnienia pracowników administracji i obsługi, 

Planowane zmiany zostały tak przygotowane, by w sanockich szkołach i przedszkolach zachować wysokie jak dotychczas warunki i poziom nauczania. Zmianie nie ulegną dotychczas realizowane innowacje pedagogiczne, zajęcia pozalekcyjne, pomoc psychologiczno-pedagogiczna oraz kształcenie dzieci o specjalnych potrzebach. Zrealizowane zostaną również zaplanowane na ten rok remonty i inwestycje w jednostkach oświatowych.  

Zastępca Burmistrza ds. Społecznych 

Grzegorz Kornecki "

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy