Reklama

Sanockie Spotkania Akordeonowe. Na scenie wystąpiło 69 wykonawców z Polski, Litwy, Chin i Austrii

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Sanockie Spotkania Akordeonowe „Sanok 2021” w Państwowej Szkole Muzycznej zakończyły się wielkim sukcesem organizacyjnym i dydaktycznym. Organizatorem imprezy było Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie, zaś współorganizatorem Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia w Sanoku, Sanockie Towarzystwo Muzyczne i Społeczna Szkoła Muzyczna II st. w Sanoku.

Festiwal to przede wszystkim konkurs, w którym uczestniczyło 69 wykonawców z Polski, Litwy, Chin, Austrii, w 7 kategoriach, od najmłodszej do 9 lat, do kategorii rozrywkowej, bez ograniczenia wieku, razem z pedagogami, rodzicami i artystami było to ponad 200 gości. Pracom Jury przewodniczył prof. Bogdan Dowlasz, równocześnie przewodniczący komisji I oraz prof. Klaudiusz Baran  przewodniczący komisji II.


Wśród uczestników stojącego na bardzo wysokim poziomie konkursu znakomicie zaprezentowali się uczniowie sanockiej szkoły muzycznej zdobywając 10 „medalowych” miejsc. Pierwsze miejsce w kategorii zespołów kameralnych zdobył duet Filip & Kacper - Filip Siwiecki i Kacper Kosztyła,  II miejsca solo swoich kategoriach: Kacper Kosztyła, Dawid Siwiecki, Adam Fedak, Mateusz Neckar, III miejsce Dawid Siwiecki, wyróżnienie Filip Siwiecki i Julia Benewiat - wszyscy uczniowie Andrzeja Smolika.

Także II miejsce zdobył Mateusz Gagatko, a III Jakub Pyrcak,  Kacper Romańczyk i Jakub Wolanin - wszyscy uczniowie Grzegorza Bednarczyka. Wyróżnienie zdobył również Jan Małopolski ze Społecznej Szkoły Muzycznej II st., i Janusz Bogaczewicz słuchacz Studium Muzycznego przy Sanockim Towarzystwie Muzycznym - obaj przygotowani przez Andrzeja Smolika.


Ogromnym uznaniem, z racji bardzo wysokiego poziomu artystycznego, cieszyły się koncerty towarzyszące pod Patronatem Burmistrza Miasta Sanoka Tomasza Matuszewskiego i Rady Miasta Sanoka, w wypełnionej po brzegi Sali Koncertowej Szkoły Muzycznej. 

Na Koncercie Inauguracyjnym wystąpiła Kameralna Orkiestra Akordeonowa „Arti Sentemo” z Radzynia Podlaskiego pod dyrekcją charyzmatycznego Zbigniewa Czuryło z koncertem „Muzyka świata na 10 akordeonów, flet i perkusję”, z utworami muzyki klasycznej, popularnej i filmowej, m.in. W.A. Mozarta, J. Brahmsa, A. Piazzolli, G. Rossiniego, W. Kilara, J. Wojtarowicza, C. Gardela, D. Ellingtona i P. Marquina. Ich występ zakończył się aplauzem na stojąco i koniecznością wykonania dwóch bisów.

Oficjalnego otwarcia XXI Międzynarodowych Spotkań Akordeonowych Sanok 2021 dokonał Krzysztof Szczepaniak, wizytator Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie od 31 lat, kończący właśnie swoją misję. Podkreślił on przewodnią rolę imprezy o 33-letniej tradycji w Polsce i Europie, na której wielu słynnych już w świecie akordeonistów odnosiło pierwsze sukcesy. Jego piękne słowa o randze festiwalu uczestnicy nagrodzili wielkimi brawami.


Drugiego dnia wystąpił słynny sanocki wychowanek Bartosz Głowacki, z mistrzowskim recitalem z utworami, m.in. A.Vivaldiego, A. Marcello, J. Mądrawskiego, J. P. Rameau, Z. Gubajduliny oraz duet akordeonowy „Duo Accosphere” Grzegorz Palus – Alena Budzinakova. Również ten koncert został bardzo gorąco przyjęty przez wymagającą publiczność. Trzeciego dnia na festiwalu zaprezentowali się najlepsi uczestnicy konkursu na Koncercie Laureatów.

Szczególny aplauz sali zdobyli - Chińczyk Deyi Kong, zdobywca Grand Prix Szymon Świerzewski z Siedlec, duet Kacper & Filip z Sanoka i duet - Petrauskaite Alma, Jeganian Kristina z Kowna (Litwa). Festiwal poprzedził koncert „Promocja Młodych Tanetów” w Szkole Muzycznej w Dydni, z udziałem: Dawida Siwieckiego, Filipa Siwieckiego, Kacpra Kosztyły, Mateusza Zajdla i Jakuba Zajdla. Koncerty prowadzili znakomici konferansjerzy dr Tomasz Tarnawczyk i dr hab. Elżbieta Przystasz.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy