Historia zespołu Topinambur sięga 2006 roku i zaczyna się od egzaminu dyplomowego w sanockiej Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej. Jeden ze studentów, Grzegorz Kania kończy studia na kierunku edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej i musi zagrać koncert dyplomowy. Prosi kolegów o wsparcie, w skutek czego powstaje trzyosobowy skład, dwóch perkusistów - Grzegorz Kania i Tomasz Skrętkowski oraz gitara elektryczna Robert "Robson" Onacko.
Chłopakom tak spodobało się wspólne granie, że w krótkim czasie poszerzyli skład o następne dwie osoby, także uczniów PWSZ - kolejnego perkusistę Grzegorza Nowickiego oraz basistę Daniela Fejdasza. Z takim instrumentarium grupa zaczęła pracować nad nowym materiałem, zaczęli grać pierwsze koncerty i wzięli udział w przeglądach młodych zespołów pod nazwą "Jacyś Kolesie". Ponieważ w skład 5-cio osobowego zespołu wchodziło aż trzech perkusistów wykształcił się unikalny charakter ich muzyki, który opierał się na nieszablonowym rytmie i okazał się ciekawą alternatywą dla tradycyjnego rockowego grania.
Wkrótce szeregi zespołu zasilił kolejny student sanockiej uczelni Ernest Drelich, który wprowadził ciekawe etniczne brzmienia za pomocą didgeridioo oraz nietypowych instrumentów perkusyjnych. Muzykę jaką tworzyli "Jacyś Kolesie" ciężko było zamknąć w sztywne ramy i zaklasyfikować do konkretnego nurtu, co spowodowało, że przykuwali uwagę i zdobywali wyróżnienia oraz nagrody w licznych konkursach w regionie. Pierwsze zmiany w składzie zespołu spowodowane były ukończeniem studiów przez Tomasza Skrętkowskiego (obecnie w składzie Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku) i Grzegorza Nowickiego.
Panowie opuścili Sanok i zaczęli naukę w innych miastach. Pozostawione partie perkusyjne przejął Kuba Wolanin, który stał się najmłodszym "Kolesiem". W składzie zespołu pojawił się również drugi gitarzysta Mariusz Metyk. Jednym z pierwszych sukcesów "Kolesi", było wygranie przeglądu zespołów rockowych w Krośnie w 2008 roku, a nagrodą w konkursie była profesjonalna sesja nagraniowa w studio muzycznym. Zarejestrowany materiał szybko doczekał się pierwszej radiowej premiery w Polskim Radiu "Trójka". "Jacyś Kolesie" byli od początku zespołem grającym muzykę instrumentalną, w takiej formule tworzyli i koncertowali przez 5 lat. W 2010 roku skład zyskał kolejnego muzyka, Grzegorz Wójcik wzbogacił brzmienie o instrumenty klawiszowe.
Rok później, Grzegorz Kania przyprowadził eksperymentalnie na jedną z prób swoją koleżankę Elę Kulczycką, która spróbowała wokalnie dopasować się do muzyki zespołu. Początkowe próby nie wróżyły dłuższej współpracy, jednak muzycy postanowili zaryzykować i wprowadzili do zespołu wokal. Dodatkowo fakt pojawienia się w szeregach Kolesi pierwiastka żeńskiego wymusił naturalnie konieczność zmiany nazwy zespołu na mniej męską. Wybór nowej nazwy był dość dużym wyzwaniem. Ostatecznie, demokratycznie jako nazwa został wybrany tytuł jednego z utworów zespołu. Z takiego przekształcenia na początku 2012 roku powstał zespół "Topinambur", który zaczął tworzyć muzykę przede wszystkim opartą na perkusji, ale pozostawiającą miejsce na warstwę liryczną.
Początkowe utwory zespołu były pisane głównie w języku angielskim i hiszpańskim. Zespół koncertował lokalnie i zajął się tworzeniem materiału na swoją pierwszą płytę, która składać się miała częściowo z utworów składu instrumentalnego "Jacyś Kolesi" oraz nowych utworów stworzonych już jako "Topinambur". Z czasem nastąpiły kolejne zmiany osobowe. Zespół opuścił Mariusz Metyk, a Kubę Wolanina (związany później z zespołami Tołhaje i Spiral), który wyprowadził się do Krakowa zastąpił Piotr "Kola" Dorotniak.
Piotr oprócz grania na perkusji zajął się nagrywaniem i miksowaniem utworów w swoim studio, najpierw w Sanoku i teraz w Humniskach, co zdecydowanie usprawnia pracę zespołu. W kolejnych latach z racji rozjazdów części zespołu, coraz trudniej było spotykać się wszystkim na regularnych próbach. Wokalistka Ela i basista Daniel postanowili zostać małżeństwem i przeprowadzili się do Warszawy. Zespół ostatni wspólny koncert zagrał w 2018 roku w Sanockim klubie Pani K. gromadząc sporą publikę i całkowicie wypełniając sale.
Utwory na płytę udało się nagrać jeszcze w 2015 roku, jednak nigdy nie została ona dokończona ani wydana. Praca zespołu została zawieszona na jakiś czas, a muzycy tylko okazjonalnie umawiali się na spontaniczne wspólne granie. Podczas takich spotkań okazywało się jednak, że wszyscy mają mnóstwo pomysłów na nową muzykę. Pod koniec 2019 roku "Topinambur" zdecydował się na zainicjowanie projektu Topinambur BezZ, który miał być alternatywą do standardowych prób. Projekt zakłada stworzenie od podstaw nowego utworu podczas jednego spotkania, bez względu na skład osobowy jaki na próbę dotrze. Jak dotąd udało się zorganizować 4 takie spotkania, na których powstały 4 utwory, które zostały zarejestrowane tego samego dnia.
Utwory są bardzo dobrze odbierane i można je obejrzeć na platformie YouTube. Projekt BezZ zakłada nie tylko, że w składzie osobowym zespołu może brakować któregoś z członków "Topinambur", ale mogą również pojawić się gościnnie inni zaprzyjaźnieni muzycy, co sprawia, że każdy kolejny numer powstający w obrębie Projektu jest zupełną niespodzianką.
W Projekcie BezZ gościnnie wystąpili Kuba Kowalewicz i Łukasz Look Sabat. Kubie tak dobrze się pracowało z zespołem, że pojawił się na próbie kilka razy i finalnie dołączył do regularnego składu.
W najbliższym czasie planowane są kolejne spotkania z cyklu Topinambur BezZ oraz kolejne kolaboracje. Pierwszy utwór "Zła Piosenka", który powstał jako rezultat projektu BezZ trafił na Podkarpacką Scenę Przebojów Polskiego Radia Rzeszów i znalazł się kilkakrotnie na pierwszym miejscu. Drugi utwór "Wesvard" miał swoją radiową premierę w audycji Dźwiękosfera na antenie Polskiego Radia Rzeszów.
Ostatnio, utwory które powstały w ramach projektu Topinambur BezZ zostały docenione przez organizatorów festiwalu Zew się Budzi organizowanego w Bieszczadach. Zespół został zakwalifikowany do walki o miejsce na scenie festiwalu.
Finalnie, w plebiscycie głosami internautów wybrano 3 zespoły z całej Polski, które wystąpią podczas najbliższego koncertu Odkrycia Zew 2020 w Cisnej. Warto podkreślić, że zespół z Sanoka uplasował się na pierwszym miejscu, zdobywając największą ilość głosów 1150. Dodatkowo niektórzy członkowie zespołu "Topinambur" są związani także z innymi projektami muzycznymi (Angela Gaber Trio, Thesis, Endless River, GOA Grove Music, U.S.S., Matragona, KSU), a także artystyczną działalnością pozamuzyczną (Uniwersytet Ludowy w Woli Sękowej, Studio Muzyczne "Stodoła"w Humniskach, marka Nerkol, Pracownia LuiduOnacko Art., Warsztat Nietypowy – instrumenty etniczne).
Topinambur czyli słonecznik bulwiasty. Korzystnie wpływa na kondycję organizmu. Raz posadzony, ciężko jest wyplewić i potrafi odrastać nawet przez kilkadziesiąt lat. ;)