Reklama

Sanocki szpital został pozytywnie oceniony przez Centrum Monitorowania Jakości

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

Sanocki szpital został pozytywnie oceniony przez Centrum Monitorowania Jakości - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Sanoku został pozytywnie oceniony przez Centrum Monitorowania Jakości (CMJ) w Ochronie Zdrowia i otrzyma akredytację Ministerstwa Zdrowia w zakresie działalności zakładu leczniczego – Szpital Specjalistyczny.

 

2 listopada br. do SPZOZ w Sanoku wpłynął raport z przeglądu akredytacyjnego przeprowadzonego w szpitalu w dniach 12-14 października 2022 roku. Na podstawie obserwacji, przeglądu dokumentacji oraz wywiadów przeprowadzonych w trakcie wizyty, przedstawiciele CMJ dokonali oceny poziomu spełnienia standardów akredytacyjnych.

Należy podkreślić, iż na chwilę obecną posiadanie akredytacji nie jest wymagane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, ani przez Ministerstwo Zdrowia. Jest to proces nieobowiązkowy, a szpitale poddają się tej kontroli w sposób dobrowolny. Uzyskanie certyfikatu ma na celu przede wszystkim poprawę jakości świadczonych usług, bezpieczeństwo pacjenta, ale też zwiększenie prestiżu szpitala i uregulowanie działalności jednostki względem ogólnoświatowych wymagań w dziedzinie dostarczania usług medycznych.

 

Czym jest akredytacja

Akredytacja to metoda zewnętrznej oceny funkcjonowania jednostek w oparciu o określone wymogi, tzw. standardy akredytacyjne. Obowiązujący zestaw standardów dla szpitali zawiera ponad 200 standardów umieszczonych w 15 działach, które skierowane są głównie na poprawę jakości i bezpieczeństwo opieki, ale również obejmują kompleksowe funkcjonowanie szpitala.

Wszechstronnego przeglądu i oceny działalności Szpitala Specjalistycznego w Sanoku dokonali wizytatorzy Centrum Monitorowania Jakości w Krakowie. Kontrola objęła wszystkie poziomy funkcjonowania jednostki, w tym m.in:

  • ocenę stanu i opiekę nad pacjentem oraz poszanowanie jego praw,
  • zabiegi chirurgiczne i znieczulenia,
  • kontrolę zakażeń,
  • żywienie i leczenie chorych,
  • funkcjonowanie diagnostyki obrazowej, apteki i laboratoriów,
  • środowisko opieki w tym również infrastrukturę i bezpieczne warunki pracy,
  • politykę zarządzania, w tym również zarządzenie informacją i zasobami ludzkimi.
Ocena akredytacyjna jest oparta na porównaniu stwierdzonej praktyki postępowania i stanu jednostki ze wzorcami, jakie stanowią standardy akredytacyjne oraz dokonaniu oceny stopnia ich spełnienia.

Akredytacji udziela Minister Zdrowia, na podstawie rekomendacji Rady Akredytacyjnej w formie certyfikatu akredytacyjnego, po przeprowadzeniu procedury oceniającej spełnianie standardów akredytacyjnych. Certyfikat akredytacyjny stanowi dowód, iż podmiot leczniczy cechuje się wysokim poziomem funkcjonowania oraz dobrą jakością udzielanych świadczeń.

 

Wynik przeglądu akredytacyjnego

Zakład Leczniczy – Szpital Specjalistyczny na podstawie przeprowadzonej przez wizytatorów osiągnął wynik uprawniający do uzyskania akredytacji Ministerstwa Zdrowia. Podczas trwającej wizyty akredytacyjnej komisja dokonała przeglądu dokumentacji szpitala, przyglądała się także pracy personelu medycznego w oddziałach oraz zadawała pytania pacjentom.

Pozytywny wynik przeglądu jest dowodem na to, że udzielanie świadczeń zdrowotnych w sanockim szpitalu odbywa się zgodnie ze standardem akredytacyjnym, a pacjenci są bezpieczni i otoczeni właściwą opieką. Dokonana ocena to również znaczne wyróżnienie dla kadry medycznej, w szczególności lekarskiej i pielęgniarskiej, będące potwierdzeniem ich dużej wiedzy, doświadczenia oraz profesjonalnego podejścia do codziennych obowiązków.

Szpitale, które przechodzą pozytywnie przegląd akredytacyjny, są uznawane za bardziej bezpieczne i przyjazne pacjentowi. Akredytacja niesie ze sobą także dodatkowe korzyści dla szpitala, np. zwiększenie kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia oraz dodatkowe punkty przy aplikowaniu o środki UE i MZ.

W województwie podkarpackim na chwilę obecną akredytację posiada 17 jednostek, głównie szpitale wojewódzkie i prywatne. W skali całego kraju szpitali posiadających certyfikat jest około 170 (13 proc.).

Dyrekcja szpitala w Sanoku składa serdeczne podziękowania wszystkim pracownikom za wkład i pracę wykonaną w ramach przygotowania do przeglądu akredytacyjnego oraz zaangażowanie w organizację i przebieg samej wizyty.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy