Reklama

Remont Świątyni Ormiańskiej w Lesku [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Zakończono prace budowlane i konserwatorskie budynku dawnej świątyni ormiańskiej znajdującej się przy Placu Konstytucji 3-Maja w Lesku. Głównym ich celem była adaptacja obiektu na Klub Seniora i Regionalna Izbę Pamięci. Gmina Lesko, która zajęła się tym cennym, przez długie lata zaniedbanym zabytkiem, uzyskała wsparcie finansowe ze środków zewnętrznych, a także miała swój wkład własny nie tylko finansowy, ale również organizacyjny.

 

Prace budowlane i konserwatorskie prowadzone były równolegle, co zapewniło należytą koordynację podejmowanych działań przy zabytkowej substancji, której zasadniczą cechą są nawarstwienia, niemożliwe do interpretacji bez wcześniejszej ingerencji w jej materię.

 


Podczas prac odsłonięte zostały warstwy dotąd nieznane i nieujawnione w trakcie badań poprzedzających inwestycję. Dotyczy to dekoracji malarskiej wnętrz obejmującej nie tylko ściany, ale również sufity. Znaczną jej część zachowano w oryginale, a tam, gdzie problemy konstrukcyjne wymusiły większą wymianę substancji, odtworzono ją naśladowczo do oryginału.
Na zewnątrz odnowiono elewacje, które nieco zmieniły swą kolorystykę. Wymieniona została w całości więźba dachowa i blaszane jej pokrycie. Niektóre stropy trzeba było wzmocnić lub całkowicie przebudować. Los taki spotkał też schody prowadzące na piętro.

 


Częściowo zachowana została posadzka w sieni. Wymieniono również podłogi, zachowując na pierwszym piętrze dekoracyjny układ desek zgodny z oryginałem.  Budynek po generalnych pracach odzyskał wiele cech dawnego wyglądu. Funkcja, jaką mu obecnie nadano, powinna zapewnić jego dobrą kondycję na długie lata, a nie należy zapominać, że był on w stanie bliskim ruiny.

Źródło:  WUOZ Przemyśl

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy