Reklama

Razem dla Zielonego Podkarpacia z perspektywy Bieszczadów

Opublikowano:
Autor:

Razem dla Zielonego Podkarpacia z perspektywy Bieszczadów - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości 15 września w Zatwarnicy odbyła się impreza ekologiczna pod hasłem Razem dla Zielonego Podkarpacia zorganizowana przez Fundację Bieszczadzką i Stowarzyszenie Pro Carpathia. Celem spotkania była popularyzacja potencjału przyrodniczego regionu oraz uświadamianie znaczenia ekologii i ekoturystyki dla ochrony i zachowania tego potencjału. Impreza zgromadziła ponad 300 uczestników.

Pierwsza część, seminaryjna, odbyła się w budynku dawnego parku konnego z Zatwarnicy, którego stajnia jest zaadaptowana na kino „Końkret”. Podczas kilkugodzinnego spotkania swoje referaty wygłosili przedstawiciele różnych organizacji i instytucji.  Rozpoczął Bogusław Pyzocha , prezes Fundacji Bieszczadzkiej tematem „15 lat pracy dla bieszczadzkich społeczności lokalnych”. „Razem dla Zielonego Podkarpacia – budowanie potencjału i integracja różnych grup interesariuszy mających duży wpływ na przyrodę” zaprezentowała Małgorzata Pociask.

Z kolei Antoni Kostka z Fundacji Dziedzictwo Przyrodnicze pytał „Czy stać nas na ochronę przyrody w Karpatach?”, zaś Tomasz Pezold Knežević (Fundacja WWF Polska) podawał europejskie przykłady turystyki na obszarach cennych przyrodniczo.

Beata Szary z Bieszczadzkiego PN mówiła o edukacji ekologicznej jako wparciu dla ochrony przyrody w Bieszczadzkim Parku Narodowym. Oficjalnie stwierdziła, że nie ma planu poszerzania tego parku, co ucieszyło mieszkańców obawiających się utraty miejsc pracy. Również temat o „Edukacji ekologicznej w miejscach szczególnie cennych przyrodniczo i doświadczeniach Stowarzyszenia „EKOSKOP” zaprezentował  dr Maciej Kunysz a Jerzy Wolski temat: „Edukacja przyrodnicza w Zespole Parków Krajobrazowych w Przemyślu”.

Kilka faktów „Z leśnej historii Bieszczadów” przedstawił Edward Marszałek z RDLP Krośnie, a Marek Bajda, nadleśniczy Nadleśnictwa Lutowiska w swoim wystąpieniu przypomniał o faktach dotyczących problemów współczesnego leśnictwa na terenie Bieszczadów, w odniesieniu do zarzutów kierowanych do leśników przez organizacje ekologiczne.

Jako ostatni mówca wystąpił Łukasz Dziuban, leśnik, przewodnik beskidzki, ratownik GOPR z prezentacją „Jak turyści postrzegają Bieszczady?”.

Część druga spotkania odbyła się przy Chacie Bojkowskiej Stowarzyszenia „Zatwarnica”, gdzie zorganizowano piknik ekologiczny, na który przybyło ponad 300 mieszkańców z okolicznych miejscowości. 

Z ramienia organizacji ekologicznych na scenie wystąpił Antoni Kostka z Fundacji Dziedzictwo Przyrodnicze, który przedstawił nową wizję dla mieszkańców tej części Karpat i ochrony przyrody proponowaną przez ekologów.

Renata Szczepańska, wójt Gminy Cisna i Krzysztof Mróz, wójt Gminy Lutowiska jako przedstawiciele samorządów opowiedzieli o trudnościach w rozwoju turystyki na obszarach Natura 2000. Na scenie pojawił się też nieznajomy rowerzysta, który jako reprezentant kilku milionów Polaków uprawiających turystykę rowerową opowiedział o swoich obserwacjach przyrody na przestrzeni 25 lat w Karpatach. Zapewnił wszystkich, że według niego przyroda w Bieszczadach ma się bardzo dobrze, a konflikt, który tu obserwuje jest sztucznie wywołany.

Z kolei Jan Mazur, nadleśniczy Nadleśnictwa Stuposiany podziękował wszystkim mieszkańcom wykonującym usługi w leśnictwie za ciężką pracę na rzecz bieszczadzkich lasów. Jako ostatni głos zabrał Marek Pyś, aktor znany między innymi z serialu "Pierwsza miłość" i "Śliwowica" jako Zenon Łazanek – stwierdził, że obserwując przyrodę w Bieszczadach od kilkudziesięciu lat przyjeżdżając w te rejony kilkanaście razy w ciągu roku, widzi ja coraz piękniejszą. Podziękował także Lasom Państwowym za pracę na rzecz bieszczadzkiej przyrody.

Na pikniku ekologicznym odbywały się zajęcia ekologiczne i konkursy przyrodnicze dla najmłodszych. Dużym zainteresowaniem cieszyły się stoiska z rękodziełem, a także jadłem regionalnym.

Po wystąpieniach nastąpiła część artystyczna czyli inscenizacja teatralna „Jak Bies z Sanem wojował czyli o początku Bieszczadów” w wykonaniu Teatru Wielu Pokoleń z Baligrodu, zaś na zakończenie imprezy koncert bieszczadzkiego barda Adama „Łysego” Glinczewskiego, który w przeszłości był również drwalem.

Tekst: Edward Marszałek

Zdjęcia: Jerzy Kaleta

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE