Reklama

Przybliżmy wyniki rankingu liceów i techników. Jak wypadły sanockie placówki?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Przybliżmy wyniki rankingu liceów i techników. Jak wypadły sanockie placówki? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Doroczny ranking „Perspektyw”, oceniający polskie licea i technika, wzbudza duże zainteresowanie w społeczeństwie. Dla wielu młodych ludzi i ich rodziców jest cenną podpowiedzią, jaką szkołę wybrać, której zaufać. Przeanalizujmy więc, jak w rankingu 2023 spisały się licea i technika z Podkarpacia, czy podniosły poprzeczkę, czy może ją obniżyły, w których miastach Podkarpacia funkcjonuje najwięcej szkół ze znakiem jakości.

 

Zacznijmy od liceów

W porównaniu do lat poprzednich nastąpiła zmiana lidera. Na najwyższe miejsce wspięło się I Społeczne Liceum im. Hetmana Tarnowskiego w Tarnobrzegu, plasując się na 15 miejscu w rankingu ogólnopolskim. A jeszcze przed rokiem zajmowało 50 pozycję w kraju. Jest też nowy wicelider, a jest nim I Liceum Ogólnokształcące z oddziałem dwujęzycznym im. M. Kopernika w Krośnie (w rankingu ogólnopolskim na wysokim 45 m, postęp o 14 pozycji). I trzecie miejsce na podium dla II LO im. L. Lisa-Kuli w Rzeszowie; na 54 m. w kraju, postęp aż o 28 miejsc w porównaniu do 2022 roku.


Z pierwszego miejsca na czwarte spadło LO im. Jana Pawła II Sióstr Prezentek w Rzeszowie, ciągle pozostając w pierwszej setce w kraju, na miejscu 75, ale przed rokiem było to miejsce 43. Na dwóch kolejnych punktowanych miejscach uplasowały się: na 5. Dwujęzyczne Liceum Uniwersyteckie w Rzeszowie (114 m. w kraju) i na 6. LO im. M. Kopernika w Mielcu (151 w kraju, rok wcześniej 132). Cała czołowa szóstka liceów podkarpackich otrzymała „złoty znak jakości”, za co należą się im gratulacje.

A jak spisały się inne licea z południowej części Podkarpacia?

Na 9 miejscu I LO im. J. Słowackiego w Przemyślu (206 m. w kraju, o 63 miejsca w górę w stosunku do 2022 r.). Miejsca od 12 do 14 zajmują licea jasielskie: 12. I LO, 13. IV LO i 14. II LO, wszystkie znacząco poprawiły swoje lokaty w ogólnokrajowym rankingu. Na 17 miejscu w województwie uplasowało się I LO im. KEN z Sanoka. Wysoko, choć przed rokiem zajmowało 127 miejsce w kraju, teraz spadło na 304. Tuż za Sanokiem, na 18 m. II LO im. Konstytucji 3 Maja w Krośnie (353 m. w kraju, spadek o 17 pozycji). 21 pozycja przypadła I LO im. Kazimierza Wielkiego w Brzozowie (402 m, spadek 34 miejsca). Wszystkie te licea otrzymały srebrne znaki jakości.

Z innych liceów działających w południowej części województwa w pierwszej „50-tce” Podkarpacia znalazły się jeszcze: na 36 m. II LO im. M.C. Skłodowskiej w Sanoku (spadek o 68 miejsc), na 42. LO im. Piłsudskiego w Ustrzykach Dolnych (spadek o 212 miejsc), na 45. Katolickie LO im. ks. Br. Markiewicza w Krośnie (debiut w 50-tce), na 48. LO im. gen. Andersa w Lesku (spadek o 95 miejsc) i na 49. III LO w Krośnie (spadek o 146 miejsc). Licea, które zajęły miejsca od 23 do 50 uhonorowane zostały brązowymi znakami jakości.

A teraz spójrzmy, jak wyglądają wyniki drużynowe podkarpackich liceów. Zdecydowanie bryluje Rzeszów, który do pięćdziesiątki wprowadził 10 swoich placówek. Na drugim miejscu plasuje się aż pięć miast z pięcioma swoimi liceami. Są to: Krosno, Jasło, Mielec, Jarosław i Tarnobrzeg. Tuż za nimi jest Przemyśl z czterema liceami, a nieco dalej: Sanok i Stalowa Wola z dwoma.

 

W technikach najlepsza Dębica przed Rzeszowem i Krosnem

Wśród techników w kraju zwyciężyło Technikum Mechatroniczne nr 1 w Warszawie, a na Podkarpaciu Technikum Nr 2 w Dębicy, które w rankingu ogólnokrajowym uplasowało się na 18 pozycji. 2 miejsce na podium wywalczyło Technikum Nr 6 (ZSE) w Rzeszowie (25. w kraju, przed rokiem 32), a trzecie: Technikum Nr 5 (ZSP) w Krośnie (46. w kraju, przed rokiem 61). I miejsca punktowane: 4. Technikum Nr 4 w Jaśle (53. w kraju), 5. Technikum Nr 2 w Jarosławiu (54. w kraju, awans z 155 m.) i 6. Technikum Nr 4 (ZSEiO) w Przemyślu (66. w kraju, a przed rokiem na 281 m.). Cała szóstka uhonorowana została złotymi znakami jakości.

W podkarpackiej czołówce znalazły się jeszcze: na 10 m. Technikum im. J. Aleksiewicza w Iwoniczu-Zdroju (w rankingu centralnym na 140 m.), na 12. Technikum Nr 1 (ZSE) w Sanoku (180 m. w kraju) i na 14. Technikum Nr 1 (ZSE) w Mielcu (224 pozycja w kraju).

W pierwszej pięćdziesiątce uplasowały się ponadto: Technikum Nr 1 w Krośnie (28 m.), Technikum Nr 3 w Krośnie (36), Technikum Nr 1 (ZSE) w Brzozowie (39), Technikum Nr 7 w Krośnie (41), Technikum Drzewne w Miejscu Piastowym (44), Technikum Nr 6 w Krośnie (46), Technikum Nr 4 w Krośnie (47), a do pięćdziesiątki zapukało Technikum Nr 3 (ZS) w Sanoku (53 m.).

W rankingu drużynowym znów wyraźnie na czele Rzeszów z 11 technikami, a 2 m. ex aequo zajmują: Krosno i Jarosław z 6 swoimi placówkami. Miejsca od 4 do 7 wywalczyły ex aequo: Przemyśl, Tarnobrzeg, Mielec i Stalowa Wola, wprowadzając do „pięćdziesiątki Podkarpacia” po 4 technika. Z dwoma, na miejscach od 8 do 10, plasują się: Sanok, Jasło i Dębica. Co można jeszcze zauważyć, śledząc wyniki rankingu. Otóż drużynowo przewagę mają technika z południowej części województwa. Wprawdzie na pierwszych dwóch miejscach mamy Dębicę i Rzeszów, ale za nimi w czołówce plasują się placówki z Krosna, Jasła, Przemyśla, Sanoka i Iwonicza Zdroju.

Na koniec pogratulujmy najlepszym oraz tym, którzy w porównaniu do roku poprzedniego dokonali postępu. Tych, którym się to nie udało, zachęcamy do podjęcia wysiłków i „odkucia się” w roku następnym, w żadnym wypadku nie namawiamy do składania broni i skwitowania wyników słowami: co tam ranking! Na pewno jest to jakiś miernik, z którego warto wyciągnąć wnioski.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy