Reklama

Przed Wami kompletowanie wyprawki szkolnej? Przygotujcie się, tanio nie będzie

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: pixabay

Przed Wami kompletowanie wyprawki szkolnej? Przygotujcie się, tanio nie będzie - Zdjęcie główne

Największe koszty poniosą rodzice nastolatków - uczniów szkół ponadpodstawowych | foto pixabay

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Kończą się wakacje. Najwyższa pora zacząć kompletować wyprawkę. Tanio nie będzie. Sprawdziliśmy, ile w tym roku trzeba wydać na książki, zeszyty i inne przybory potrzebne do szkoły.

Kompletowanie wyprawki to nie lada wyzwanie dla niejednego rodzica. Nie dość, że rosnące ceny oraz inflacja sprawiają, iż koszty tegorocznych przyborów będą  wyższe niż w poprzednich latach, to jeszcze trudno nam będzie kupić wszystko - w przyzwoitej cenie - w jednym miejscu. Oszczędni będą musieli się naszukać i nachodzić. Na szczęście sklepy internetowe oferują bardzo szeroki asortyment. 

Więcej rodziców będzie kompletować używane wyprawki 

Według badania przeprowadzonego przez Barometr Providenta,  średni koszt wyprawki na jednego ucznia to już 347 złotych, czyli o 14 złotych więcej niż w 2021 roku. Mimo wszystko zaledwie co dziesiąty rodzic kupuje jak najwięcej używanych elementów wyprawki. Połowa opiekunów kompletuje ją z całkowicie nowych produktów, a niecałe 40 proc. kupuje wyprawkę częściowo nową i częściowo używaną.

Widać jednak zmiany i większą oszczędność polskich rodziców. W ubiegłorocznej edycji badania  aż 63 proc. respondentów zadeklarowało, że kupuje tylko nowe przybory. Karolina Łuczak, rzeczniczka Provident Polska informuje, że co trzeci spytany przez ankieterów opiekun zamierza przeznaczyć na wyprawkę dla jednego dziecka budżet w wysokości do 300 złotych.

Nie brakuje jednak rodziców, którzy planują wydatki znacznie wyższe niż przeciętna kwota. Już co piąty z badanych wyda na wyprawkę od 400 do 500 złotych, natomiast zakupy powyżej tej kwoty planuje 16,1 proc. rodziców 

- przedstawia dane z badania K. Łuczak. Dla 27,5 proc. respondentów największe obciążenie finansowe stanowi zakup podręczników (nie dotyczy to wszystkich dzieci). Ile pieniędzy należ przeznaczyć na ten cel? Sprawdziliśmy.

Największy wydatek czeka rodziców uczniów szkół ponadpodstawowych 

Jeżeli chodzi o podręczniki, to spory wydatek muszą ponieść rodzice uczniów szkół ponadpodstawowych. Opiekunowie młodszych dzieci, z klas 1-8, mają ten kłopot z głowy, ponieważ ich pociechy dostaną zarówno książki, jak i ćwiczenia ze szkoły. Jedyny zakup, który ich czeka, to książka do nauki religii (o ile oczywiście ich dzieci będą chodzić na ten przedmiot). Jej koszt to około 20 złotych za jedną część (potrzebne są dwie).

Rodzice starszych dzieci, zanim udadzą się na zakupy do księgarni - czy to do tej internetowej, czy stacjonarnej - przede wszystkim powinni zaopatrzyć się w szczegółowy spis podręczników. Po reformie edukacji nauczyciele wciąż mogą je samodzielnie wybierać - z listy dopuszczonych do użytku. Nie ma więc uniwersalnej ceny książki do nauki języka polskiego, czy jakiegokolwiek innego przedmiotu. Upewnijmy się więc, że nie kupujemy nieodpowiedniej książki. 

Jeżeli chodzi o podstawowe książki do liceum i technikum, to ich ceny w jednej z  księgarni internetowych kształtują się następująco: 

Klasa 1:

  • Matematyka - 41,77 zł;
  • Język polski 42, 01 zł; 
  • Biologia: 38,12 zł;
  • Geografia: 43,06 zł;
  • Chemia: 41,39 zł;
  • Przedsiębiorczość: 39,06 zł;
  • Religia: 17,16 zł; 
  • Edukacja dla bezpieczeństwa: 40 zł;
  • Etyka 35 zł. 
 

Klasa 2:

  • Matematyka: 39,96 zł;
  • Język polski: 35,01 zł;
  • Biologia: 41,56 zł;
  • Geografia: 43,06 zł;
  • Chemia: 52,11 zł;
  • Fizyka: 50,07,06 zł;
  • Informatyka 52,04 zł;
  • Historia: 48,98 zł; 
  • Wiedza o społeczeństwie: 43,41 zł; 
  • Religia: 14,82 zł.
 

Klasa 3:

  • Matematyka: 40,09 zł;
  • Język polski: 35,16 zł;
  • Biologia: 40,10 zł;
  • Geografia: 43,06 zł;
  • Chemia: 47,89 zł;
  • Fizyka: 44,28 zł;
  • Historia 43,06 zł; 
  • Informatyka: 42,06 zł; 
  • Wiedza o społeczeństwie: 47,76 zł; 
  • Religia: 16,45 zł;
 

Klasa 4: 

  • Matematyka: 49,93 zł;
  • Język polski: 50,02 zł;
  • Biologia: 47,76 zł;
  • Geografia: 47,76 zł;
  • Chemia: 55,83 zł;
  • Fizyka: 47,76 zł;
  • Historia 43,06 zł;
  • Religia: 15,58 zł.
 

Cena, w zależności od autora podręcznika i miejsca, w którym go kupimy, może się oczywiście różnić od tych podanych wyżej. Do tego dochodzą książki do przedmiotów zawodowych oraz podręczniki do nauki języków obcych. Koszt tych drugich waha się od 40 nawet do 90 złotych. Podręczniki do przedmiotów zawodowych to koszt od 20 złotych wzwyż. 

Oczywiście podręczniki można kupić używane, od uczniów starszych klas. Wiele osób wystawia je na popularnych serwisach ogłoszeniowych lub też na portalach społecznościowych. 

Podręczniki to dopiero początek. Lista jest o wiele dłuższa

Książki to oczywiście jeden z ważniejszych elementów wyprawki, ale nie jedyny. Do tego dochodzą zeszyty. Tu ceny, w zależności od tego jaki i ilu kartkowy jest to brulion, zaczynają się od złotówki (najtańsze zeszyty dla uczniów klas 1-3, 16 kartkowe), a kończą na ponad 20 złotych. Jeżeli chodzi o asortyment papierniczy, to jest on dość bogaty, dlatego, jeżeli nie zależy nam zeszytach z twardą okładką i z wizerunkiem popularnych wśród młodzieży motywów, to możemy je kupić od 2 złotych za zeszyt. 

Do tego dochodzą: długopis - ok. 4 zł., pastelowy - 6 zł, ołówek -1 zł, linijka - 1 zł, kredki - od ok. 4 zł, pisaki ok. 10 zł, owijki na zeszyty i książki - od 2 złotych za sztukę, klej - ok. 1 zł. W niektórych przypadkach, zwłaszcza gdy dziecko dopiero zaczyna szkołę, do wyprawki dochodzi również kupno nowego plecaka oraz piórnika. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy