reklama

Procesja Bożego Ciała przeszła ulicami Leska [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościW Kościele katolickim istnieje wiele świąt i uroczystości, które mają szczególne znaczenie dla wiernych. Jednym z najważniejszych i najbardziej uroczystych świąt jest Boże Ciało, obchodzone w czwartek po niedzieli Trójcy Świętej. To wyjątkowe święto poświęcone jest uwielbieniu Najświętszego Sakramentu - Ciała i Krwi Jezusa Chrystusa obecnego w Eucharystii. 8 czerwca ulicami Leska przeszła procesja Bożego Ciała.
reklama

Procesja Bożego Ciała w Lesku nie tylko manifestowała wiarę katolików, ale również jednoczyła społeczność lokalną. Ludzie różnych wieków, profesji i stanów społecznych włączali się w uroczystość, podkreślając wspólnotę wiary. Obok mieszkańców Leska, do procesji dołączyli również pielgrzymi z innych miejscowości, którzy przybyli, aby wziąć udział w tym szczególnym święcie.

Boże Ciało, znane również jako Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej, ma długą historię sięgającą XIII wieku. Święto zostało ustanowione przez papieża Urbana IV w 1264 roku, po dokonaniu cudu eucharystycznego w mieście Bolsena we Włoszech. Według legendy, podczas sprawowanej Mszy Świętej kapłan zaczęły wypływać krew i cząstki Ciała Chrystusa z hostii. Ten cud potwierdził naukę Kościoła o rzeczywistej obecności Chrystusa w Eucharystii i stał się przyczyną ustanowienia Bożego Ciała jako święta liturgicznego.

reklama

W ten dzień katoliccy wierni oddają hołd Jezusowi Chrystusowi obecnemu w Najświętszym Sakramencie. Tego dnia odbywają się uroczyste procesje eucharystyczne, w których kapłan niesie konsekrowane Hostie, umieszczone w monstrancji, po specjalnie przygotowanym ołtarzu na zewnątrz kościoła. Procesja jest okazją do publicznego wyznania wiary oraz adoracji Jezusa w Eucharystii przez całą społeczność katolicką.

Wielu wiernych przygotowuje się do Bożego Ciała przez trzydniowe rekolekcje, które mają pomóc w skupieniu i pogłębieniu duchowości. W czasie tych rekolekcji odbywają się modlitwy, nauki, adoracja Najświętszego Sakramentu oraz spowiedź. W przeddzień uroczystości, w kościołach są przygotowywane specjalne ołtarze, ozdobione kwiatami, zasłony, figurami świętych i symbolami eucharystycznymi.

reklama

W dniu Bożego Ciała odbywają się Msze Święte, podczas których kapłan dokonuje konsekracji chleba i wina, przemieniając je w Ciało i Krew Jezusa Chrystusa. Następnie po zakończeniu Mszy Świętej rozpoczyna się procesja eucharystyczna, w której wierni wyruszają za kapłanem niosącym Najświętszy Sakrament. Procesja przemieszcza się ulicami miasta lub wokół kościoła, a wierni podążają za monstrancją, śpiewając hymny i odmawiając modlitwy.

Boże Ciało jest świętem pełnym radości, ale także pokory i wdzięczności. Katolicy w tym dniu wyrażają swoją wiarę w rzeczywistą obecność Chrystusa w Eucharystii oraz oddają cześć Jezusowi jako Królowi wszechświata. Procesja eucharystyczna jest również okazją do manifestacji jedności Kościoła katolickiego, gdyż łączy wiernych różnych parafii i wspólnot w jednym wspólnym akcie uwielbienia.

reklama

Podsumowując, Boże Ciało jest jednym z najważniejszych świąt w Kościele katolickim, które upamiętnia cud eucharystyczny i uwielbia Najświętszy Sakrament. To okazja dla katolików do publicznego wyznania wiary, adoracji Jezusa w Eucharystii oraz manifestacji jedności Kościoła. Boże Ciało przypomina także katolikom o głębokiej tajemnicy obecności Chrystusa w chlebie i winie oraz o znaczeniu Eucharystii jako źródła i szczytu życia chrześcijańskiego.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo