Reklama

Pracowity weekend majowy Bieszczadzkiego GOPR

Opublikowano:
Autor:

Pracowity weekend majowy Bieszczadzkiego GOPR - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Długi weekend majowy i bogata oferta imprezowa przyciągnęły w Bieszczady wielu turystów. Ratownicy GOPR mają masę pracy.

Kolejny dzień majowego weekendu za nami. Tym razem nasi ratownicy interweniowali 7 razy w tym: udzielali pomocy trójce turystów oraz, w pozostałych przypadkach - ze względu na chwilowy brak Zespołów Ratownictwa Medycznego - zostali zadysponowani przez Dyspozytornie Medyczną w Sanoku do poparzonego dziecka w Cisnej; do starszego mężczyzny z dusznością w Zatwarnicy; kobiety z urazem podudzia po upadku z konia w Lutowiskach oraz młodego mężczyzny z hiperglikemią na Przełęczy Wyżniańskiej.

W ramach współpracy ze stroną ukraińską udzieliliśmy pomocy zaginionej polskiej turystce za wschodnią granicą. Wczoraj do stacji centralnej w Sanoku trafiło zgłoszenie ze Szczecina o zagubionej dziewczynie w Karpatach Ukraińskich. Rodzina poinformowała ratownika dyżurnego, że poszkodowana wyszła z Tatarowa na Chomiak i potem szła w kierunku Syniaka w Gorganach. Na Syniaku dziewczyna doznała urazu stawu skokowego. Próbując zawrócić, straciła orientację i zgubiła się w kosodrzewinie pomiędzy Syniakiem a Chomiakiem.

Ratownikowi dyżurnemu udało się skontaktować z poszkodowaną przez telefon komórkowy.
O godzinie 21:15 dzięki aplikacji Ratunek poznaliśmy dokładną lokalizację turystki, którą przekazaliśmy ratownikom górskim z Jaremczy.

10 ratowników z Jaremczy i Worochty wyruszyło na ratunek. Do poszkodowanej doszli o godzinie 1:15 w nocy. Transportowali ją za pomocą akii do Jaremczy. O godzinie 5:20 nad ranem bezpiecznie doszli do punktu ratowniczego w Jaremczy. WIELKIE DZIĘKI !

Dzięki wieloletniej współpracy z ratownikami na Ukrainie, akcja zakończyła się powodzeniem.

Warto tutaj wspomnieć, że na przestrzeni kolejnych lat, w ramach projektów Polska-Białoruś-Ukraina oraz Polska Pomoc Rozwojowa zaplanowane są wspólne szkolenia z ratownikami Ukraińskiej Służby Ratowniczej z Popa Ivana Управління ДСНС України в Івано-Франківській області i Lwowskiej regionalnej służby kontrolno-ratowniczej Гірська оперативно-рятувальна служба. Dzięki temu będziemy mogli bardziej zacieśnić współpracę, by turyści czuli się bezpiecznie zarówno w Bieszczadach jak i Karpatach Ukraińskich.

 

GOPR Bieszczady

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE