Reklama

Poprawa infrastruktury dla większego bezpieczeństwa i komfortu. Trwa przebudowa drogi krajowej Sanok - Zagórz

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Trwają intensywne prace związane z przebudową odcinka drogi krajowej nr 84, który rozciąga się od Sanoka do Zagórza na długości 4,28 km. Inwestycja ta jest realizowana przez Miejskie Przedsiębiorstwo Dróg i Mostów z Rzeszowa. Celem projektu jest poprawa istniejącej infrastruktury drogowej, w tym rozbudowa drogi, wzmocnienie nawierzchni, budowa chodników i ścieżek rowerowych, oraz ulepszenie oświetlenia. Przewiduje się, że prace zostaną zakończone w kwietniu przyszłego roku.

Zakres prac i wyzwania

Przebudowa DK84 Sanok - Zagórz to kompleksowe zadanie obejmujące różnorodne aspekty poprawy infrastruktury drogowej. Zakres prac jest szeroki i obejmuje m.in.:

  1. Rozbudowę odcinka drogi krajowej nr 84, aby dostosować go do wzrastającego natężenia ruchu.
  2. Wzmocnienie nawierzchni jezdni DK84, aby mogła przenosić większe obciążenia do 115 kN/oś.
  3. Budowę i przebudowę infrastruktury dla pieszych, takiej jak chodniki, ścieżki rowerowe, wydzielone przejścia dla pieszych i wyspy dzielące (azyle) na skrzyżowaniach.
  4. Przebudowę istniejących skrzyżowań DK84 z drogami gminnymi i DW892, w celu zapewnienia lepszej płynności ruchu.
  5. Budowę pasów do lewoskrętu i zatok autobusowych dla usprawnienia komunikacji miejskiej.
  6. Przebudowę systemu odwodnienia terenu, włączając w to rowy drogowe, kanalizację deszczową i inne elementy.
  7. Przebudowę istniejących przepustów i umocnienie wlotów i wylotów przepustów dla większej trwałości i bezpieczeństwa.

Znaczenie inwestycji i cele

Droga krajowa nr 84 jest kluczowym szlakiem komunikacyjnym prowadzącym z zachodu województwa podkarpackiego do granicy państwowej w Krościenku. Z uwagi na rosnące natężenie ruchu oraz stopniowe pogarszanie się stanu technicznego istniejącej drogi, konieczna była jej modernizacja. Dotychczasowy pas drogowy miał zmienną szerokość wynoszącą od 20 do 50 metrów, a sama jezdnia miała jedynie 7 metrów szerokości. Ponadto, gęsta zabudowa oraz obiekty użyteczności publicznej wzdłuż trasy generowały duży ruch pieszych poruszających się po jezdni i poboczu. Wszystkie te czynniki wymagały wprowadzenia segregacji ruchu oraz przebudowy istniejącej infrastruktury.

Komfort i poprawa bezpieczeństwa

Przebudowa drogi DK84 Sanok - Zagórz przyczyni się do zwiększenia komfortu i poprawy bezpieczeństwa podróżowania dla tysięcy kierowców, którzy codziennie korzystają z tej trasy. Ponadto, droga ta ma znaczenie dla ruchu turystycznego, a jej modernizacja jest kluczowym czynnikiem rozwijania i ulepszania oferty dla turystów. Inwestowanie w poprawę infrastruktury drogowej to ważny krok w rozwoju regionu.

Przebudowa drogi krajowej DK84 Sanok - Zagórz jest przedsięwzięciem mającym na celu dostosowanie istniejącej infrastruktury drogowej do rosnących potrzeb transportowych oraz zapewnienie większego bezpieczeństwa i komfortu podróżującym. Realizację inwestycji powierzono Miejskiemu Przedsiębiorstwu Dróg i Mostów z Rzeszowa, które obecnie prowadzi prace polegające na przebudowie istniejących urządzeń i sieci infrastruktury drogowej.

Zakres prac obejmuje rozbudowę odcinka drogi krajowej nr 84 na trasie między Sanokiem a Zagórzem o długości 4,28 km. W ramach projektu przewidziane są również prace mające na celu wzmocnienie nawierzchni jezdni DK84, umożliwiające przenoszenie większych obciążeń do 115 kN/oś. Budowa chodników, ścieżek rowerowych oraz nowego oświetlenia stanowi istotny element inwestycji, mający na celu poprawę bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów. Ponadto przewiduje się przebudowę skrzyżowań, budowę zatok autobusowych, a także modernizację systemu odwodnienia terenu wraz z odpowiednimi urządzeniami.

Inwestycja ma kluczowe znaczenie dla regionu, ponieważ droga krajowa nr 84 jest jedynym bezpośrednim szlakiem komunikacyjnym z zachodu województwa podkarpackiego do granicy państwowej w Krościenku. Obecny stan techniczny drogi oraz rosnące natężenie ruchu wymagały przeprowadzenia przebudowy, aby sprostać potrzebom transportowym oraz zapewnić większe bezpieczeństwo i komfort podróżującym. Poprawa infrastruktury drogowej ma także istotne znaczenie dla rozwoju ruchu turystycznego w regionie. Droga ta jest często wykorzystywana przez turystów podróżujących w te malownicze okolice, dlatego inwestycja przyczyni się do wzbogacenia oferty dla turystów.

Ważnym aspektem projektu jest również ochrona środowiska naturalnego. Przy przebudowie drogi przewiduje się konieczność wycinki kolidującej zieleni, jednak zostaną podjęte działania mające na celu nasadzenie zieleni zastępczej, aby zachować równowagę ekologiczną. Ponadto, inwestycja przewiduje modernizację systemu odwodnienia terenu, co ma na celu skuteczne odprowadzenie wody z pasa drogowego i minimalizację negatywnego wpływu na środowisko.

Przebudowa drogi krajowej DK84 Sanok - Zagórz to ważna inwestycja mająca na celu poprawę infrastruktury drogowej, zwiększenie bezpieczeństwa i komfortu podróżowania oraz rozwój ruchu turystycznego w regionie. Dzięki modernizacji tego kluczowego szlaku komunikacyjnego, kierowcy będą mogli korzystać z lepszych warunków drogowych, a turyści odkryją jeszcze większe atrakcje malowniczego Podkarpacia. Prace nad przebudową drogi DK84 są w toku, a zakończenie projektu planowane jest na kwiecień przyszłego roku.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy