reklama

Pierwsze Jelcze zmontowane w Autosanie

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: 15 Brygada Zmechanizowana – 16 Dywizja

Pierwsze Jelcze zmontowane w Autosanie - Zdjęcie główne

foto 15 Brygada Zmechanizowana – 16 Dywizja

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościPartia 20 pojazdów marki JELCZ – model SO2 442.32 opuściła linię produkcyjną AUTOSANU – oddziału Huty Stalowa Wola (HSW). To początek szerszej, strategicznej współpracy, która ma zaspokoić rosnące potrzeby polskiej armii. Obydwie spółki – Jelcz i HSW – wchodzą w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej (PGZ).
reklama



    Nieprzebrane potrzeby Sił Zbrojnych RP i szybko starzejący się park wojskowych ciężarówek wymuszają na Jelczu wielokrotne przyspieszenie produkcji. W 2025 roku spółka zamierza zbudować 700 pojazdów, aby w 2028 roku dojść do 1 tysiąca wozów rocznie. Ale i to nie wyczerpuje potrzeb wojska, które musi zastąpić kilkanaście tysięcy Starów 266. 

Problemem dla Jelcza stała się ograniczona przestrzeń produkcyjna w głównym zakładzie w Jelczu - Laskowicach oraz brak możliwości jego rozbudowy. Wtedy przypomniano sobie współpracę Sanoka i Jelcza w zakresie produkcji autobusów sprzed kilkudziesięciu lat, uznając, że powrót do niej wydaje się naturalnym rozwiązaniem. Zwłaszcza, że obie firmy należą do Polskiej Grupy Zbrojeniowej. 

reklama


Jelcz to firma zajmująca się produkcją pojazdów specjalistycznych. Znana jest z produkcji samochodów ciężarowych, autobusów oraz pojazdów wojskowych.
Obecnie jako jedna ze spółek PGZ, specjalizuje się w produkcji pojazdów wojskowych, takich jak ciągniki siodłowe oraz pojazdy specjalne dostosowane do trudnych warunków terenowych i wymagań współczesnych operacji wojskowych.
Dzięki współpracy z innymi podmiotami PGZ, Jelcz szybko rozwija swoje zdolności produkcyjne, wdrażając nowoczesne technologie i innowacyjne rozwiązania.


Aby osiągnąć przyspieszenie, Jelcz zawiązał współpracę z Autosanem, zlecając sanockiemu oddziałowi HSW montaż 20 Jelczy 442.32 S02, czyli klasycznych dwuosiowych pojazdów terenowych średniej ładowności, z zabudowaną skrzynią i standardową nieopancerzoną kabiną. To początek jelczańsko-sanockiej współpracy, która ma zwiększyć możliwości produkcyjne Jelcza. 

Przeniesienie montażu części pojazdów do Sanoka pozwoli wygospodarować w Jelczu dodatkową przestrzeń na montaż końcowy dużych specjalistycznych wozów, takich jak rodzina 3. generacji, która obecnie jest przygotowywana do produkcji seryjnej. Obecnie trwają prace nad modelem trzyosiowym 663.45, przewidzianym m. in. jako nośnik systemu rakietowego HOMAR-A (HIMARS) oraz czteroosiowym, przeznaczonym do różnych zastosowań, w tym transportu kontenerów.  
Odnotowując ukończenie montażu pierwszych dwudziestu Jelczy dla potrzeb wojska w sanockim Autosanie, należy sądzić, że w niedługim czasie dowiemy się o realizacji kolejnych takich zamówień.  



Na zdj. samochód terenowy Jelcz 442 32. (autor: 15 Brygada Zmechanizowana – 16 Dywizja). 



reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo