Reklama

Pierwsza rocznica śmierci Janusza Szubera. W Międzybrodziu odsłonięty zostanie "Kamień Poety"

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Patryk Oberc

Pierwsza rocznica śmierci Janusza Szubera. W Międzybrodziu odsłonięty zostanie "Kamień Poety" - Zdjęcie główne

Cerkiewka i cmentarz w Międzybrodziu | foto Patryk Oberc

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości „Już niczemu się nie dziwię i donikąd się nie spieszę, w czarnobrewej cerkwi złożę kości moich pusty gotyk” – pisał w jednym ze swoich wierszy Janusz Szuber, znakomity poeta, którego nie ma już z nami od niespełna roku.

„Tu zawsze czuję się dobrze”

Pierwszy dzień listopada to nie tylko święto zmarłych, ale również data śmierci Janusza Szubera. Pogrzeb pisarza, z uwagi na czas pandemii, odbył się dopiero początkiem sierpnia 2021 roku. Ostatecznie urna z prochami spoczęła na sanockim cmentarzu w rodzinnym grobowcu. Nie jest tajemnicą, że Janusz Szuber planował wcześniej, by jego kości złożyć na skromnym, wiejskim cmentarzu, tuż przy cerkwi w Międzybrodziu. To miejsce było dla niego szczególnie bliskie. W wolnych chwilach przybywał tu na wypoczynek wraz ze swoim opiekunem, by ze skupieniem wsłuchiwać się w szum płynącej rzeki, lasu oraz śpiew ptaków budujących swe gniazda niedaleko Sanu. Do przypadkowo spotkanych ludzi, zarówno miejscowych, jak i tych chcących odetchnąć świeżym powietrzem podczas spacerów, powtarzał przyjaźnie, że zawsze czuje się tu dobrze.

Odsłonięcie pamiątkowej tablicy

Z inicjatywy przyjaciół Poety, w ostatnią niedzielę października odprawione zostanie nabożeństwo za spokój duszy śp. Janusza Szubera i jego opiekuna śp. Piotra Jacewicza, który zmarł miesiąc wcześniej. O oprawę muzyczną podczas tego wydarzenia zadba Marek Dziok z Sanoka, muzyk i aranżer. Po zakończeniu mszy uczestnicy przejdą na zewnątrz świątyni, gdzie odsłonięty zostanie pamiątkowy Kamień Poety z wyrytymi na tablicy słowami „Tu zawsze czułem się dobrze”. Okolicznościowe słowo wygłosi Jerzy Ginalski, dyrektor Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku, a następnie będzie można wysłuchać kilku wierszy Janusza Szubera recytowanych przez Jana Sokołowskiego, kustosza Muzeum Historycznego w Sanoku.

Kamień i pamiątkowa tablica zostały ufundowane dzięki darom serca Przyjaciół Poety. Prace przy przygotowaniu i ustawieniu kamienia oraz montażu tablicy wykonali pracownicy sanockiego skansenu za zgodą i pod nadzorem Jerzego Ginalskiego.

Wydarzenie odbędzie się w niedzielę 31 października, o godzinie 9:30 w zabytkowej cerkiewce w Międzybrodziu.

Wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób zaangażowali się w upamiętnienie sanockiego poety Janusza Szubera składamy serdeczne podziękowanie. Zapraszamy na to wydarzenie wszystkich, dla których poezja stała się nieodzownym składnikiem codzienności

- mówią organizatorzy.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy