Skontaktował się nami Stanisław, mieszkaniec Sanoka.
- Wydaje mi się, że w parku trzeba posadzić drzewa - twierdzi mężczyzna. - To zielone płuca naszego miasta, więc proponuję zorganizować jakieś zbiórki w czynie społecznym na imprezach plenerowych - proponuje.
Okazuje się jednak, że drzewa w parku są na bieżąco dosadzane.
- Park nie jest lasem, dlatego nie może być gęstwiną bez przejścia - tłumaczy Ryszard Rygliszyn, prezes Ligii Ochrony Przyrody. -W parku musi być przejrzyście. Jeśli zachodzi taka konieczność, to stare drzewa są wycinane z odpowiednim rozplanowaniem, a w ich miejsce sadzimy nowe.
Drzewa w parku miejskim, tak jak na pozostałych działkach mienia komunalnego, usuwane są po uzyskaniu stosownego zezwolenia od starosty sanockiego.
- W 2016 r. usunięto 40 drzew oraz 9 sztuk wywrotów tj. uszkodzonych lub wywróconych w wyniku niekorzystnych warunków atmosferycznych - mówi Aneta Kończak-Kucharz, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami. - Posadzono natomiast 70 nowych (sosny czarne, lipy, jarzębiny, klony, świerki, katalpy, daglezje, skrzydłoorzechy i korkowce) oraz 30 krzewów - kontynuuje. - W decyzjach zezwalających na usunięcie drzew określane są jednocześnie nasadzenia zastępcze drzew lub krzewów, a także gatunek, ilość sztuk nasadzeń zastępczych, miejsce wykonania nasadzeń oraz termin ich wykonania - dodaje.
Jak twierdzi urzędniczka, wybór wykonawcy dokonywany jest zgodnie z procedurą dotyczącą zasad udzielania zamówień poniżej 30 000 euro. Koszty wykonywania nasadzeń pokrywane są z budżetu miasta lub ze środków gminnego funduszu ochrony środowiska.
- W trzecim kwartale tego roku planuje się wykonanie nasadzeń zastępczych za drzewa i krzewy usunięte w roku 2016 - zapowiada naczelnik Kończak-Kucharz. - W parku miejskim posadzimy 76 sztuk drzew (klony, lipy, jarzębiny, sosna czarna, jodła i świerk).
Kilka ciekawostek
Park miejski w Sanoku powstał w 1896 roku w centrum miasta na Górze Parkowej, która wcześniej była nazywana Władczą Górą, Stróżnią czy też Aptekarką. W 1909 r. Rada Miejska Miasta Sanoka przyjęła nową jej nazwę tzn. Góra im. Adama Mickiewicza. Obecnie Park Miejski w Sanoku zajmuje 10 ha i dzięki temu jest największym parkiem typu górskiego w naszym kraju.
W drzewostanie parkowym występuje 50 gatunków drzew i krzewów, najstarsze z nich mogą liczyć nawet 110 lat. Są tu interesujące formy i odmiany - przykładowo unikatowe zrosty kilku różnych gatunków.
Najczęściej występującym drzewem w parku jest jesion wyniosły. Ten gatunek reprezentuje aż 500 sztuk. Drugim co do ilości gatunkiem jest grab pospolity (411 sztuk) i stanowi 13,3% w parku. Zaś na trzecim miejscu jest lipa drobnolistna (345 sztuk).
Można tu podziwiać 4 gatunki klonów. Występuje tu klon polny (200 sztuk i 6,5% udziału w drzewostanie), klon jawor (198 sztuk - 6,4% udziału w drzewostanie) i klon pospolity (49 sztuk), który stanowi 1,6% udziału w drzewostanie. Ponadto wprawne oko dojrzy tam także pojedyncze okazy klonu jesionolistnego. W mniejszej ilości w parku miejskim rosną również drzewa iglaste.
opr. Monika Garbowska