Reklama

Powstanie ogólnodostępna EKO altana w Lisznej

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Oprócz nowej drogi dojazdowej mieszkańcy Lisznej zyskają nowe, przyjazne miejsce do wspólnych spotkań. Utworzenia azylu przyjaznego i sprzyjającego odpoczynkowi, zapewnienie przestrzeni rekreacyjno – edukacyjnej oraz efektywne wykorzystanie specyficznego położenia i mikroklimatu to główne idee leżące u źródeł pomysłu budowy ogólnodostępnej EKO ALTANY.

Projekt pn. „Budowa ogólnodostępnej EKO ALTANY wyposażonej w elementy małej architektury oraz przyjazne przyrodzie zagospodarowanie przestrzeni” jest inicjatywą społeczności wsi Liszna, w której imieniu wystąpił samorząd Gminy wiejskiej Sanok.

 

Lokalizacja wybrana dla altany nie jest przypadkowa. Sąsiedztwo małej infrastruktury rekreacyjnej – Otwarta Strefa Aktywności, plac zabaw dla dzieci oraz boisko sportowe – dzięki wzbogaceniu o dodatkowe elementy umożliwi wielofunkcyjność, kompleksowość i maksymalną użyteczność miejsca. Altana z murowanym grillem stworzy warunki do spotkań na świeżym powietrzu oraz integracji wszystkich mieszkańców sołectwa. Wokół altany zamontowane zostaną budki lęgowe dla ptaków, domki i hotele dla owadów czy domki dla jeży, powstanie „plenerowy zielnik” oraz mikro kwietny mural wykorzystujący ściany altany jako podpory.

 

Do 1939 r. w Lisznej istniały dwa sanatoria. Jedno z sanatoriów ufundowane zostało w okresie II Rzeczypospolitej przez Michalinę Mościcką, pierwszą damę Polski, małżonkę Prezydenta RP, Ignacego Mościckiego. Sanatorium miało w swoje ofercie kąpiele wodne, a jego niezaprzeczalnym atutem był szczególny mikroklimat gór. Niestety sanatorium zostało zniszczone przez Niemców w 1941. Niemniej jednak z naturalnych dobrodziejstw oraz ich dobroczynnych efektów można czerpać do dnia dzisiejszego.

 

Kolejne obostrzenia wynikające z pandemii pokazały, jak bardzo potrzebujemy kontaktu z przyrodą i powrotu do natury. Ponadto dzisiejsze społeczeństwo ma coraz większą świadomość zagrożeń ze strony postępującej cywilizacji. Troska o zdrowie swoje i najbliższych, aktywny wypoczynek w krótkim czasie stały się kwestią priorytetową i bezdyskusyjną.

Projekt „Budowa ogólnodostępnej EKO ALTANY wyposażonej w elementy małej architektury oraz przyjazne przyrodzie zagospodarowanie przestrzeni” uzyskał dofinansowanie z budżetu Województwa Podkarpackiego w ramach Podkarpackiego Programu Odnowy Wsi na lata 2021 – 2025 na działania służące realizacji Sołeckich Strategii Rozwoju Wsi.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy