Ola urodziła się z wrodzoną deformacją obu stóp, co skutkowało ich końsko-szpotawym ustawieniem. Rodzice regularnie odwiedzali Rzeszów, aby zmieniać gipsy na stopach Oli. Następnie przeprowadzono operację przecięcia ścięgna Achillesa w obu stopach, a po niej kolejne okresy w gipsach. Po tym Ola nosiła specjalną szynę przez 3 miesiące w nadziei na poprawę. Niestety, wada powróciła. Stopy, zamiast się prostować, ponownie skierowały się do wewnątrz. Ola zaczęła mieć trudności z chodzeniem, często upadała i doświadczała bólu. Mimo operacji, ciągłych zmian gipsowych oraz przeznaczenia dużych nakładów czasu i pieniędzy na leczenie, stan zdrowia Oli się nie poprawił.
Zaproponowano kolejną operację - nacięcie stóp i wprowadzenie specjalnych drutów. Nie widząc pewności skuteczności tego zabiegu i poznając o możliwości przyjęcia przez Olę kwalifikacji do leczenia przez lekarza Radlera, specjalizującego się w leczeniu tego rodzaju deformacji w Wiedniu, rodzina postanowiła skonsultować się z nim. Po tej konsultacji Ola otrzymała zielone światło na dalsze leczenie.
Zamiast drutów, dr Radler zaproponował mniej inwazyjną operację, która polegała na przecięciu ścięgien Achillesa i przeniesieniu ścięgna mięśnia piszczelowego na trzecią kość klinową. Lekarz dał gwarancję, że po zakończeniu leczenia Ola będzie mogła chodzić na zdrowych, prostych stopach bez bólu. Operacja miała miejsce 24 listopada 2017 roku, a po zabiegu Ola przez miesiąc musiała nosić długie gipsy i specjalne buty. Po zdjęciu gipsów Ola mogła wreszcie cieszyć się życiem, chodząc normalnie i biegając.
Aktualnie, mając 8 lat, Ola potrzebuje kolejnej operacji. Lekarze planują odrotowanie kości piszczelowej w celu poprawy ustawienia nogi. Procedura obejmuje przecięcie i obrót kości piszczelowej, a następnie jej stabilizację za pomocą płytek ortopedycznych przez 9-12 miesięcy, po czym planowana jest kolejna operacja w celu ich usunięcia. Jej koszt wynosi ponad 117 tysięcy złotych.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.