Reklama

Obchody 150-lecia kolei w regionie bieszczadzkim [ZDJĘCIA]

Opublikowano:
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Uroczystości związane z obchodami 150-lecia kolei w powiecie bieszczadzkim rozpoczęły się w piątek. Wtedy też odbyła się konferencja inaugurująca, wczoraj można było się przejechać pociągiem z Zagórza do Komańczy i tam dołączyć do dalszych obchodów. Dzisiaj natomiast, już za godzinę rozpoczną się obchody na Zakuciu, gdzie podczas występów zespołu Hit i Baciary będzie można obejrzeć kultowe Autosany.

Piatkową konferencję rozpoczął panel dyskusyjny pn. „Kolej jako strategiczny element bezpieczeństwa narodowego na wschodniej flance NATO oraz granicy Unii Europejskiej” (Moderator: dr Jakub Majewski - Prezes Zarządu Fundacji ProKolej).

Paneliści: dr inż. Józef Hałyk - Komendant Główny Straży Ochrony Kolei, Łukasz Kudlicki - Dyrektor Gabinetu Ministra Obrony Narodowej, dr Jarosław Sieczka - Wydział Bezpieczeństwa, Logistyki i Zarządzania Wojskowej Akademii Technicznej).

Następnie miał miejsce II panel dyskusyjny pn. „Kolej jako transportowa oś budowy Europy Karpat oraz Trójmorza” (Moderator: Rusłana Krzemińska - ekspert ds. Bliskiego i Dalekiego Wschodu, przedstawiciel Gabinetu Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu RP).

Paneliści: Rafał Weber – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury, Bogdan Rzońca - Poseł do Parlamentu Europejskiego, Kosma Złotowski - Poseł do Parlamentu Europejskiego, Ireneusz Merchel - Prezes Zarządu PKP PLK S.A.

III panel dyskusyjny pn. „Kolej na Europę - transport kolejowy jako płaszczyzna rozwoju turystyki i integracji krajów Europy Środkowej i Południowej od Adriatyku i Bałkanów do Bałtyku” (Moderator: Dawid Lasek – Wiceprezes Zarządu Stowarzyszenia Euroregion Karpacki Polska).

Paneliści: Bogdan Rzońca - Poseł do Parlamentu Europejskiego, Ladislav Ilcic - Poseł do Parlamentu Europejskiego, prof. Andrzej Szarata - Dziekan Wydziału Inżynierii Lądowej Politechniki Krakowskiej, Dominik Borek - Dyrektor Departamentu Turystyki, Piotr Pilch - Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego).

Ostatni, IV panel dyskusyjny pn. „Wojna Rosji z Ukrainą i jej wpływ na układ geopolityczny w Europie i Azji” (Moderator: Rusłana Krzemińska).

Paneliści: prof. dr hab. Jacek Czaputowicz - pracownik naukowo-dydaktyczny Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych UW, Minister Spraw Zagranicznych w latach 2018 - 2020, Piotr Babinetz - Poseł na Sejm RP.

W sobotę punktualnie o godz. 10:00 na stację Zagórz podjechał pociąg, który zabrał sporą grupę pasażerów do Komańczy. Na stacji Komańcza-Letnisko na wszystkich czekał smaczny poczęstunek przygotowany przez Gminny Ośrodek Kultury w Komańczy. 

To drugi dzień obchodów 150-lecia postania kolei w regionie bieszczadzkim. Wczoraj było bardzo dostojnie i oficjalnie. Dzisiaj obchody święta przeniosły się na tory linii kolejowej nr 107  jako prezent dla lokalnej społeczności i miłośników kolei, która mogła skorzystać z możliwości darmowego przejazdu rzadko uczęszczanym szlakiem,

Po przybyciu na miejsce uczestnicy skierowali się do niedaleko położonego Klasztoru Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu, gdzie odbyła się ekumeniczna modlitwa w intencji pokoju na świecie, zakończona wspólnym odśpiewaniem "Barki". Była też możliwość zwiedzania klasztoru, w którym był internowany kardynał Stefan Wyszyński.

W przyszłym tygodniu na pewno będziemy wracać do tego co wydarzyło się w ciągu ostatnich dwóch dni w Zagórzu i okolicy w ramach obchodów 150-lecia powstania kolei w regionie bieszczadzkim. Dzisiaj w godzinach popołudniowych odbędzie się impreza plenerowa na terenie OSiR "Zakucie" w Zagórzu.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy