Zmiany w Programie Profilaktyki Raka Piersi
Szpital Specjalistyczny w Brzozowie, Podkarpacki Ośrodek Onkologiczny apeluje do wszystkich kobiet o zrozumienie i aktywne uczestnictwo w programie profilaktyki raka piersi. Dla Pań w wieku 50-69 lat oferowane jest BEZPŁATNE PROFILAKTYCZNE BADANIE MAMMOGRAFICZNE. Od 1 listopada br. korzystać z tego programu będą mogły także Panie w wieku 45-74 lat.
Zgłoś się na badanie mammograficzne do BCU w Brzozowie
Nie potrzebujesz skierowania, aby skorzystać z bezpłatnej mammografii. Wystarczy zgłosić się osobiście lub umówić na wizytę telefonicznie pod numerem 13 43 09 644. Dlaczego to jest tak ważne? Ponieważ obecne badania mają być dostępne tylko do 2025 roku, a od tego momentu obowiązywać będą wyłącznie mammografie cyfrowe.
Więcej kobiet zakwalifikowanych do programu
Nowe zasady profilaktyki raka piersi przewidują rozszerzenie grupy kobiet, które mogą skorzystać z bezpłatnej mammografii. Granice wieku zostaną obniżone do 45 roku życia i podniesione do 74 roku życia. Dzięki tym zmianom jeszcze więcej kobiet będzie mogło regularnie badać swoje piersi i wykrywać ewentualne zmiany na wczesnym etapie.
Skrócenie czasu diagnostyki
Minister Zdrowia, Katarzyna Sójka, podkreśliła, że wprowadzone zmiany mają na celu skrócenie czasu diagnostyki oraz szybsze wdrożenie leczenia. Dla pacjentek to ogromne ułatwienie, gdyż wczesne rozpoznanie raka piersi może znacząco zwiększyć szanse na pełne wyleczenie.
Lekarze dostaną więcej narzędzi
W ramach programu profilaktyki raka piersi, Ministerstwo Zdrowia zwiększy możliwości badania immunohistochemicznego receptorów w raku piersi. To oznacza, że lekarze będą mieli więcej narzędzi, aby dokładniej ocenić rodzaj raka i odpowiednio dostosować terapię.
Rozszerzenie programów profilaktycznych
Oprócz zmian w programie mammografii planowane jest także rozszerzenie grupy pacjentek mogących korzystać z bezpłatnych badań cytologicznych. Granica wieku zostanie podniesiona z 59 do 64 roku życia. Co więcej, od 1 stycznia 2024 roku, do programu profilaktyki raka piersi zostaną włączone kobiety po pięciu latach od zakończenia leczenia raka piersi.
Nowe nadzieje dla pacjentek
Dodatkowym światełkiem na końcu tunelu jest fakt, że lek Trastuzumab derukstekan zostanie refundowany od 1 listopada 2023 roku. Ten lek jest stosowany w leczeniu dorosłych chorych z HER2-dodatnim rakiem piersi. To ogromna szansa dla pacjentek z zaawansowanym procesem chorobowym.Warto zrozumieć, że profilaktyka raka piersi jest kluczowa dla zdrowia i życia wielu kobiet. Nowe zmiany w programach profilaktycznych, takie jak obniżenie wieku dla mammografii, zwiększenie narzędzi diagnostycznych i refundacja leków, mogą znacząco wpłynąć na poprawę opieki zdrowotnej w Polsce. Dlatego warto wiedzieć o tych zmianach i działać. Nie zwlekaj - zgłoś się na badanie i przekonaj się, że "lepiej wiedzieć" to motto, które może uratować życie.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.