Reklama

Nowe granice miast na Podkarpaciu. Opublikowano projekt zmian również dla Sanoka

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: archiwum

Nowe granice miast na Podkarpaciu. Opublikowano projekt zmian również dla Sanoka - Zdjęcie główne

foto archiwum

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Co roku do 31 lipca Rada Ministrów w oparciu o wnioski samorządów wydaje rozporządzenie w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast oraz nadania niektórym miejscowościom statusu miasta.

W 2021 r. do ministra właściwego do spraw administracji publicznej wpłynęło 21 wniosków rad gmin, dotyczących ustalenia granic niektórych gmin i miast oraz nadania niektórym miejscowościom statusu miasta oraz jeden wniosek rady powiatu, dotyczący ustalenia granic powiatów.

 

Właśnie opublikowany projekt rozporządzenia uwzględnia wnioski 10 gmin o nadanie statusu miasta. Rząd przychyla się, by z początkiem nowego roku status miasta zyskały: 

Pruszcz (województwo kujawsko-pomorskie, powiat świecki)

Izbica (województwo lubelskie, powiat krasnostawski)

Lutomiersk (województwo łódzkie, powiat pabianicki)

Bolimów (województwo łódzkie, powiat skierniewicki)

Cegłów (województwo mazowieckie, powiat miński)

Nowe Miasto (województwo mazowieckie, powiat płoński)

Jedlnia-Letnisko (województwo mazowieckie, powiat radomski)

Olsztyn (województwo śląskie, powiat częstochowski)

Iwaniska (województwo świętokrzyskie, powiat opatowski)

Kaczory (województwo wielkopolskie, powiat pilski)

 

Dla wszystkich nowych miast rozporządzenie określi granice. Ponadto pozytywnie zostały rozpatrzone wnioski o zmianę granic miast:

 

Świecie (województwo kujawsko-pomorskie, powiat świecki). Zmiana ma polegać na włączeniu do dotychczasowego obszaru miasta części obszarów obrębów ewidencyjnych Wielki Konopat o powierzchni 8,47 ha, Polski Konopat o powierzchni 58,43 ha, Kozłowo o powierzchni 49,82 ha (4 mieszkańców), Sulnówko o powierzchni 128,52 ha (206 mieszkańców), Sulnowo o powierzchni 167,09 ha (276 mieszkańców), Dziki o powierzchni 4,11 ha (4 mieszkańców) i Morsk o powierzchni 47,52 ha (7 mieszkańców).

 

Różan (województwo mazowieckie, powiat makowski). Zmiana ma polegać na włączeniu do dotychczasowego obszaru miasta części obszaru obrębu ewidencyjnego wsi Paulinowo o łącznej powierzchni 533,29 ha. Wnioskowany do przyłączenia obszar zamieszkują 22 osoby.

 

Poniec (województwo wielkopolskie, powiat gostyński). Zmiana ma polegać na włączeniu do dotychczasowego obszaru miasta części obszaru obrębu ewidencyjnego Janiszewo o powierzchni 46,41 ha (obszar niezamieszkały). 

 

Czempiń (województwo wielkopolskie, powiat kościański). Zmiana ma polegać na włączeniu do dotychczasowego obszaru miasta części obszarów obrębów ewidencyjnych Borowo o łącznej powierzchni 17,48 ha (271 mieszkańców), Piotrkowice o łącznej powierzchni 4,95 ha (363 mieszkańców) i Piechanin o łącznej powierzchni 4,95 ha ( 19 mieszkańców). 

 

Lipiany (województwo zachodniopomorskie, powiat pyrzycki). Zmiana ma polegać na włączeniu do dotychczasowego obszaru miasta części obszarów obrębów ewidencyjnych: Będzin o łącznej powierzchni 19,95 ha (11 mieszkańców), Osetna o łącznej powierzchni 33,47 ha (15 mieszkańców), Dębiec o łącznej powierzchni 66,50 ha (21 mieszkańców), Józefin o łącznej powierzchni 14,73 ha (55 mieszkańców), Głębokie o łącznej powierzchni 6,00 ha (15 mieszkańców). 

 

Poza tym projekt rozporządzenia zakłada zmianę granic gmin:

 

Zmiana granic gminy Jeziora Wielkie (województwo kujawsko-pomorskie, powiat mogileński) i gminy Strzelno (województwo kujawsko-pomorskie, powiat mogileński) polegająca na włączeniu do dotychczasowego obszaru gminy Jeziora Wielkie części obszaru obrębu ewidencyjnego Miradz o łącznej powierzchni 130,73 ha z gminy Strzelno.

 

Zmiana granic gminy Chełm (województwo lubelskie, powiat chełmski) i gminy Sawin (województwo lubelskie, powiat chełmski) polegająca na włączeniu do dotychczasowego obszaru gminy Chełm obszaru obrębu ewidencyjnego Jagodne (sołectwo Jagodne) o powierzchni 256,78 ha (115 mieszkańców), z gminy Sawin.

 

Zmiana granic miasta na prawach powiatu Rzeszów (województwo podkarpackie) i gminy Boguchwała (województwo podkarpackie, powiat rzeszowski) polegająca na włączeniu do dotychczasowego obszaru miasta Rzeszów części obszaru obrębu ewidencyjnego Racławówka o łącznej powierzchni 164,30 ha (436 mieszkańców), z gminy Boguchwała.

Protest Mieszkańców Gminy Sanok: Nie pozwolimy aby za plecami decydowano o naszym losie! [VIDEO]

Zmiana granic gminy o statusie miasta Sanok (województwo podkarpackie, powiat sanocki) i gminy Sanok (województwo podkarpackie, powiat sanocki) polegająca na włączeniu do dotychczasowego obszaru gminy o statusie miasta Sanok obszaru sołectwa Bykowce, o powierzchni 553,64 ha (909 mieszkańców) oraz obszaru sołectwa Zabłotce, o powierzchni 211,58 ha (538 mieszkańców), z gminy Sanok.

 

Zmiana granic gminy Sokoły (województwo podlaskie, powiat wysokomazowiecki) i gminy Wysokie Mazowieckie (województwo podlaskie, powiat wysokomazowiecki) polegająca na włączeniu do dotychczasowego obszaru gminy Sokoły części obszaru obrębu ewidencyjnego Jabłoń-Rykacze o łącznej powierzchni 7,21 ha, z gminy Wysokie Mazowieckie.

 

Negatywnie został rozpatrzony m.in. wniosek Rady Gminy Wińsko (województwo dolnośląskie, powiat wołowski) o ustalenie granic powiatów wołowskiego i lubińskiego, poprzez wyłączenie gminy Wińsko z powiatu wołowskiego i włączenie jej w granice powiatu lubińskiego.

(samorząd.pap)

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy