Reklama

Noc spadających gwiazd

Opublikowano:
Autor:

Noc spadających gwiazd - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W nocy z 12 na 13 sierpnia będzie można zobaczyć nawet kilkaset spadających gwiazd na godzinę - to właśnie na ten dzień przypada maksimum roju Perseidów, czyli meteorytów.

Potocznie nazywamy je "spadającymi gwiazdami", a perseidy to nic innego, jak okruchy skalne z kosmosu spalające się po wejściu w atmosferę. Ślad właśnie takiego procesu obserwujemy na niebie jako krótkotrwały, szybki błysk. Najlepiej widoczne są pomiędzy 12, a 13 sierpnia. Tym razem najwięcej meteorów będzie można zobaczyć w nocy między godziną 20, a 10 rano. Co godzinę spadnie nawet kilkaset gwiazd.

Rój widoczny jest od około połowy lipca każdego roku, ze szczytem aktywności pomiędzy 9 - 14 sierpnia. Meteory widoczne są na całym niebie, najlepiej widoczne na półkuli północnej. Tak jak inne roje meteorów są one najbardziej aktywne tuż przed świtem.

Perseidy najlepiej oglądać tam, gdzie obserwacji nieba nie zakłóca miejskie oświetlenie. W Bieszczadach mamy kilka takich miejsc, np. w Stuposianach, gdzie od kilku lat funkcjonuje Park Gwiezdnego Nieba “Bieszczady”. Pokazy w zależności od liczby chętnych i pogody odbywają się na Przełęczy Wyżnej, Stuposianach lub Dwerniku. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE