Reklama

Koncert zespołu Widymo w Cerkwi pw. Świętej Trójcy w Sanoku [ZDJECIA,WIDEO]

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Jednym z punktów dzisiejszego Jarmarku Ikon w Sanoku był popołudniowy koncert zespołu Widymo, który odbył się w kameralnej atmosferze w Cerkwi pw. Świętej Trójcy w Sanoku.

Widymo to dwanaście kobiet obdarzonych głosami o różnorodnych barwach. Swym polifonicznym śpiewem wprowadzają słuchaczy w wielokulturową przestrzeń Karpat.

Zespół powstał w 2000 roku w Sanoku, narodził się z fascynacji odnalezionymi i odśpiewywanymi na nowo pieśniami Karpat.


Zespół jest zapraszany na międzynarodowe festiwale muzyki folkowej i etnicznej oraz na kameralne śpiewy w muzeach, galeriach i klubach. Występował m.in. w Polsce podczas festiwali: „Kultura Rytmu” w Bielsku-Białej, „Jeden Bóg – wiele kultur” w Sanoku, na „Watrze Łemkowskiej” w Żdyni, podczas „Nocy Bieszczadzkich” w Szczecinie, „Muzyki w Muzeum” w Warszawie, na Międzynarodowym Festiwalu Kolęd Wschodniosłowiańskich (Terespol-Warszawa), jak również na ukraińskiej „EtnoEwolucji” w Kosmaczu, „Slovakiatour” w Bratysławie czy w klubie „Dzyga” we Lwowie. Widymo śpiewało dla Radiowej Trójki w Mucznem oraz Radia Rzeszów.

 

W 2005 roku na „Scenie Otwartej” podczas XV Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Ludowej „Mikołajki Folkowe” w Lublinie zespół otrzymał III nagrodę. Gościnnie wystąpił także na płycie „Motion Rootz Exmerimental 2006” grupy Village Kollektiv. W 2008 roku Widymo współpracowało z grupą Blackhole Factory podczas realizacji polsko-niemieckiego projektu „Sanok Songlines”.

 

W 2011 podczas XIV Konkursu Muzyki Folkowej Polskiego Radia „Nowa Tradycja” w Warszawie Widymo zostało wyróżnione przez jury oraz otrzymało Nagrodę Publiczności „Burzę Braw”. Wraz z Denisem Kolokolem, kompozytorem muzyki elektronicznej z Zaporoża oraz Alexandrem Chikmakovem, gitarzystą z Ałma Aty, zespół w 2011 roku stworzył Projekt Elektro-Widymo, który został zaprezentowany m. in. w Muzeum Narodowym w Krakowie oraz w sanockiej galerii „Bazar Sztuki” podczas międzynarodowego Festiwalu Huculskiego „Słowiańska Atlantyda”.

 

We wrześniu 2012 roku Widymo na zaproszenie "Alba Kultr" odbyło trasę koncertową po Nadrenii Północnej-Westfalii w ramach sieci muzyki globalnej "Klangkosmos". Jeden z koncertów był retransmitowany przez WDR3.

 

Zespół angażuje się w inicjatywy artystyczne mające na celu ochronę dziedzictwa kulturowego. Stale współpracuje z Uniwersytetem Ludowym Rzemiosła Artystycznego w Woli Sękowej.

 

Skład zespołu:

Marianna Jara – kierowniczka zespołu, głosy wszelkie 

Katarzyna Glinianowicz – I głos

Daria Kosiek – I głos

Iwona Kotowicz – I głos

Monika Wolańska – I głos, instrumenty perkusyjne

Susanna Jara-Małecka – I, II, III głos

Maria Antonowicz – II głos

Ksenia Długosz – II głos

Natalia Małecka – II głos

Ewa Pacławska – II głos

Kinga Szewczyk – II głos

Sołomija Scibajło-Jara – III głos

Justyna Krasulak – III, IV głos 


Źródło: folk24.pl

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy