Reklama

Koło ratunkowe dla mężczyzn rzucone w Brzozowie

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Henryk Nicpoń

Koło ratunkowe dla mężczyzn rzucone w Brzozowie - Zdjęcie główne

foto Henryk Nicpoń

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Dla przybyłych słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku do sali filmowej Kina Sokół w Brzozowie na konferencję „Urologia na miarę XXI wieku”, którą prowadził dr. nauk medycznych Dariusz Sobieraj, było zaskoczeniem słyszeć ważne podpowiedzi związane ze zdrowiem kolejnych lekarzy urologów z Wojewódzkiego Szpitala Podkarpackiego im. Jana Pawła II w Krośnie.

Lek. med. Mateusz Borek: - Kamienica jest jedną z najczęstszych chorób cywilizacyjnych. Jej występowaniu sprzyjają: przebywanie w gorącym klimacie, stany odwodnienia, niedostateczna podaż płynów, nadmierna podaż wapnia i szczawianów, niezmienne diety bogato białkowe, długotrwałe przebywanie w pozycji siedzącej, praca na przykład hutników w suchym i gorącym środowisku,  – np., hutnicy, zakażenia układu moczowego nazywane ZUM oraz rodzinne występowanie.


Lek. med. Kacper Krawczak: - Sygnałem dla mężczyzna do pójścia do urologa powinny być objawy związane z gromadzeniem moczu w pęcherzu. Do nich należą: częstomocz dzienny, nykturia, czyli dolegliwość, która przynajmniej dwukrotnie w trakcie nocy zmusza do wybudzenia ze snu w celu oddania moczu, pomimo wcześniejszego opróżnienia pęcherza moczowego, parcie naglące i nietrzymanie moczu z powodu parć naglących.  Ponadto objawy związane z oddawaniem moczu (mikcją), czyli słaby strumień moczu, przerywany strumień moczu, trudności z rozpoczęciem oddawania moczu (mikcją). Do tego dochodzi uczucie niecałkowitego opróżnienia pęcherza moczowego i oddawanie kropelkowe moczu. Inny objawami naglącymi do pójścia do urologa są: krwiomocz, zatrzymanie moczu oraz ból i pieczenie podczas oddawania moczu (mikcji)


Lek med. Michał Szczęch: - Drugą co do częstotliwości przyczyną chorób nowotworowych u mężczyzn to  nowotwory gruczołu krokowego. Stanowią 13-14 proc. zachorowań.  Ponad 11 tysięcy przepadków rocznie. Większość po osiągnieciu 60 roku życia – 80 proc. Do tego nowotwory gruczołu krokowego powodują około 8 proc. zgonów mężczyzn. Nie można na ten temat milczeć, gdyż trend zachorowalności na nowotwory gruczołu krokowego wykazuje gwałtowny wzrost. Największy jest po 75 roku życia – wynosi 60 proc. Przeżycie 10-letnie dla wszystkich stopni zaawansowania to ok. 51 proc. Odsetek osób wyleczonych w tej grupie wynosi 32 proc.
Nic dziwnego, że przybyli gromadnie słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku  na konferencję, słuchali z wielkim zainteresowaniem informacji przekazywanych przez lekarzy. 


Lek. med. Mateusz Borek: - Kamienica moczowa jest chorobą, podczas której dochodzi do tworzenia w świetle dróg moczowych złogów, które mogą się przemieszczać do moczowodu lub  pęcherza moczowego.Gdzie mogą się powiększać lub zostać wydalone z moczem
Lek. med. Kacpra Krawczaka: - Aby chronić układ moczowy, w tym prostatę przez chorobami warto spożywać: preparaty naturalne lub suplementy diety z palma sabałowej, w tym ich ekstrakt olejowy, ekstrakt z owocu granatu, pestki dyni i wierzbownicy drobnokwiatowaej, żeń–szenia. Ponadto mikroelementy zawirające cynk, selen, mangan, chrom, molibden i miedź oraz witaminę D.


Lek med. Michał Szczęch: - Wraz z wiekiem wzrasta ryzyko zachorowalności na raka stercza.  Po osiągnieciu 100 lat zachorowalność wzrasta do 100 proc. Rodzinna uzależnienia związane z czynnikami genetycznymi stanowią 15 proc. przypadków zachorowalności. Sporą rolę odgrywają nawet czynniki związane z miejscem zamieszkiwania. Japońscy emigranci w USA chorują na raka prostaty częściej niż w ojczyźnie. Do tego dochodzi nadmierne spożycie tłuszczów.  Rozpoznanie raka stercza dokonuje się przez DRE, PSA/fPSA, TRUS, TRU-CUT, mpMRI/MRI fusion biopsy, PCA3 RNA, czyli test pozwalający na nieinwazyjną diagnostykę nowotworu stercza.
Prowadzący konferencję dr. nauk medycznych Dariusz Sobieraj  przypomniał, że pierwszą biopsję fuzyjną prostaty na Podkarpaciu przeprowadził  w szpitalu w Krośnie  dr n. med. Andrzej Lewicki, operator z Międzyleskiego Szpitala Specjalistycznego w Warszawie.  Ma być już dostępna od czerwca w szpitalu w Krośnie. 
Lek. Szczęch podkreślił, że wspomagał go doktor Sobieraj.

Obaj zwrócili uwagę, że wprowadzane są nowoczesne metody leczenia chirurgicznego raka prostaty poprzez użycie Robota DaVinci, który dostępny jest już w Rzeszowie. Doktor Sobieraj wyraził nadzieję, że może jakiś dobry robot urologiczny będzie kiedyś dostępny do prowadzenia badań w Wojewódzkim Szpitalu Podkarpackim im. Jana Pawła II w Krośnie.  Zapewnił, że stara się o spełnienie tego marzenia, jako radny województwa podkarpackiego. Zwrócił się także do kobiet, by zwracali uwagę na objawy chorobowe swych mężczyzn.

Na zakończenie konferencji „Urologia na miarę XXI wieku” prezes zarządu Uniwersytetu Trzeciego Wieku  w Brzozowie Ewa Toczek wręczyła krośnieńskim lekarzom dyplomy z podziękowaniem: „Dziękujemy za poświęcony czas, a także za poszerzenie horyzontów wiedzy, za przekazanie doświadczeń własnych, które przyczyniły się do przeprowadzenia wykładu na wysokim poziomie. Mamy nadzieję, że zapoczątkowana współpraca zaowocuje jeszcze wieloma podobnymi spotkaniami. 
Współorganizatorem konferencji było STOWARZYSZENIE EURO-SAN. Było reprezentowane m.in. przez Bogusława Surmacza

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy