Reklama

Kolejny krok ku budowie Zakładu Karnego w Sanoku

Opublikowano:
Autor:

 Kolejny krok ku budowie Zakładu Karnego w Sanoku - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Rzeszowie przejął od Starostwa Powiatowego w Sanoku grunty pod budowę Zakładu Karnego w Sanoku.

13 lutego 2018r. Dyrektor Okręgowy Służby Więziennej w Rzeszowie płk Marek Grabek w siedzibie Starostwa Powiatowego w Sanoku podpisał dokumenty, na mocy których grunty przy ulicy Stróżowskiej w Sanoku zostały przekazane Okręgowemu Inspektoratowi Służby Więziennej w Rzeszowie. Dzięki podpisaniu niniejszego protokołu zdawczo odbiorczego Dyrektor Okręgowy Służby Więziennej w Rzeszowie będzie mógł podjąć kolejne kroki ku budowie jednego z najnowocześniejszych zakładów karnych w Europie. W trakcie niniejszego spotkania w Starostwie Powiatowym w Sanoku Starosta sanocki Pan Roman Konieczny dopytywał o szczegóły inwestycji, która ma być realizowana na działce o łącznej powierzchni 11,5 ha. Dyrektor Okręgowy wraz ze specjalistą Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Rzeszowie oraz Kierownikiem Działu Kwatermistrzowskiego obecnego Aresztu Śledczego w Sanoku zaprezentowali pracownikom Starostwa wizualizację obiektu planowanego więzienia oraz etapy nowoczesnego procesu resocjalizacji w odniesieniu do poszczególnych typów zakładów karnych funkcjonujących w polskim systemie penitencjarnym oraz nakreślili ramowe zasady poszczególnych systemów ochrony stosowanych aktualnie w więziennictwie.

W trakcie spotkania podkreślono również walor gospodarczy, jaki będzie spełniał w tutejszym regionie duży i nowoczesny zakład karny. Poza bezsprzecznym faktem, że będzie to ponad kilkaset nowych miejsc pracy, w szczególności w sektorze mundurowym, zyski odniosą również inne branże miejscowej infrastruktury. Pojawiający się sceptycyzm nielicznych mieszkańców wynika głównie z niewiedzy osób postronnych o specyfice i funkcjonowaniu zakładów karnych typu zamkniętego. Nieznane zawsze bowiem budzi lęk… Większość osób, które nigdy nie zetknęły się z zakładem karnym o zaostrzonym rygorze, nie wie, że ustawodawca dla osadzonych odbywających karę w zakładzie karnym typu zamkniętego (jakim będzie ZK Sanok) nie przewidział formalnych możliwości udzielania zezwoleń na czasowe opuszczenie jednostki penitencjarnej bez konwoju funkcjonariuszy Służby Więziennej ani też możliwości zatrudniania więźniów poza terenem jednostki w systemie bez konwojenta. Warto zatem zapoznać się z faktami oraz obowiązującymi aktami prawnymi zanim zacznie się wygłaszać krytyczne opinie, nijak mające się do nowoczesnego systemu penitencjarnego – co jednoznacznie podkreślił w trakcie rozmowy płk Marek Grabek.

Bilans dyskusji był jednoznacznie pozytywny. Korzyści dla miasta są ewidentne i niezaprzeczalne. Miejscowe piekarnie, producenci, hurtownie zyskają olbrzymiego odbiorcę, który jako firma państwowa zawsze wywiąże się ze swoich zobowiązań terminowo i bezproblemowo.  Przeszło kilkaset osób znajdzie zatrudnienie, zdecydowaną większość stanowić będą „mundurowi”, co poprawi również bezpieczeństwo w mieście bo jak wiadomo funkcjonariuszem się jest nie tylko na służbie…

Całość spotkania przebiegła w miłej ale rzeczowej atmosferze. Dopełnieniem stała się wizualizacja przedsięwzięcia, którą zaprezentował Dyrektor Okręgowy.

 

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE