Reklama

Kobiety przedsiębiorcze chcą się również spełniać w macierzyństwie! [WIDEO]

Opublikowano:
Autor:

Kobiety przedsiębiorcze chcą się również spełniać w macierzyństwie! [WIDEO] - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości 8 marca 2021 r. (poniedziałek) odbyła się konferencja prasowa dot. kobiet. Kobiet przedsiębiorczych, chcących cieszyć się bezpiecznym macierzyństwem, chcących w pełni korzystać ze swoich praw. Udział w konferencji wzięła Joanna Frydrych Poseł na Sejm RP wraz z Edytą Sabat przedstawicielką woj. podkarpackiego Unii Polskich Przedsiębiorców oraz Marleną Kaduk z ruchu społecznego Matki kontra ZUS.

Współczesne kobiety są rewelacyjnymi szefami, menagerkami, są doskonale wykształcone i nadal walczą o swoje prawa. (…) Rynek pracy powinien być dostosowany do możliwości łączenia pracy z wychowywaniem dzieci. Dlatego tak ważne jest zapewnienie kobietom ochrony macierzyństwa.

- powiedziała Joanna Frydrych. 

 

 

 

 

Platforma Obywatelska podjęła szereg działań w celu zapewnienia bezpieczeństwa rodzinie oraz wzrostu urodzeń. W 2010 r. wprowadzono program dopłat do pensji niań, w 2013 r. rozpoczęto finansowanie programu in vitro, wprowadzono 52 tygodniowy urlop rodzicielski oraz program „Przedszkole za złotówkę”. Od 2016 r. dzięki działaniom Platformy Obywatelskiej wszedł w życie program płatnego urlopu macierzyńskiego dla bezrobotnych rodziców, podwyższenie ulgi prorodzinnej, próg dochodowy dla uzyskania zasiłku rodzinnego „złotówka za złotówkę”.

Edyta Sabat przedstawiła praktykę Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, który nagminnie kwestionuje zasadność wypłaty zasiłku macierzyńskiego, kobietom prowadzącym działalność gospodarczą. Praktyka ta jest coraz częstsza i dotyczy już wszystkich kobiet, również tych pracujących na podstawie umowy o pracę czy umów cywilnoprawnych.

Unia Polskich Przedsiębiorców jest całym sercem z kobietami przedsiębiorczymi, które łączą trud wychowania dzieci z pracą zawodową.

– powiedziała Edyta Sabat.

Marlena Kaduk podkreślała, że „(…) w prorodzinnym państwie pozbawia się kobiety prowadzące działalność, pracujące na etatach, płacące niemałe składki co miesiąc i podatki prawa do spokojnego macierzyństwa.” Rok temu na proteście Matek kontra ZUS pojawił się Prezydent A. Duda. Obiecał pomoc pokrzywdzonym matkom i rozmowę z prezes ZUS prof. G. Uścińską. Od tego wydarzenia właśnie mija rok, a Pan Prezydent nie wywiązał się ze swoich obietnic.

Posłanka Joanna Frydrych zapytała, gdzie w tym momencie jest Prezydent Duda i dlaczego nie staje w obronie kobiet, chcących uczciwie pracować i spokojnie cieszyć się macierzyństwem. Joanna Frydrych podkreśliła, że już rok temu, 28 lutego 2020 r. odbyła się Podkomisji Stała ds. Polityki Społecznej, której Posłanka jest przewodniczącą. Podczas posiedzenia Przewodnicząca Komisji Polityki Społecznej i Rodziny zobowiązała się pochylić nad problemem kobiet walczących z ZUS. Niestety do tej pory bez efektów.

Obecnie pracujemy nad zmianami dotyczącymi ochrony macierzyństwa. Nie będziemy czekać, będziemy działać by takie sytuacje w przyszłości nie miały miejsca.

– podkreśliła Poseł Frydrych.

Na koniec posłanka poinformowała, że w związku z inicjatywą KP KO, dotyczącą okolicznościowej uchwały Sejmu i Senatu RP na rok 2022, istnieje możliwość zgłaszania kandydatur kobiet, grup osób lub istotnego dla praw kobiet wydarzenia. Celem inicjatorów jest upamiętnienie działalności Polek działających w obronie ich praw.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy