reklama

Kartusze Herbowe powróciły do Zamku Królewskiego w Sanoku

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Powiat Sanok

Kartusze Herbowe powróciły do Zamku Królewskiego w Sanoku - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
7
zdjęć

foto Powiat Sanok

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Wiadomości7 sierpnia 2024 roku zakończono prace przy niezwykle istotnej inwestycji realizowanej przez Muzeum Historyczne w Sanoku. Mowa o odtworzeniu kartuszy herbowych, które po latach nieobecności ponownie zdobią dawne, główne wejście do Zamku Królewskiego. Rekonstrukcja była możliwa dzięki wsparciu finansowemu pozyskanemu przez Powiat Sanocki, a jej finalizacja stanowi kolejny krok w przywracaniu dawnej świetności tego historycznego obiektu.
reklama

 

Kartusze herbowe to ozdobne płyty, często w formie tarcz, na których umieszczone są herby. Pełniły one nie tylko funkcję dekoracyjną, ale także symboliczną, ukazując przynależność rodu, miasta czy instytucji do określonej tradycji lub władcy. Kartusze często spotykane są w architekturze zamkowej, pałacowej oraz sakralnej, gdzie stanowią istotny element dekoracyjny i heraldyczny.

Nad wejściem do Zamku Królewskiego w Sanoku, na odtworzonych kartuszach umieszczono trzy niezwykle ważne herby, które podkreślają historyczne znaczenie tego miejsca. Są to:

Herb Sforza – herb rodowy królowej Bony, żony Zygmunta I Starego, który symbolizuje wpływ rodu Sforzów na historię Polski.
Orzeł – herb Królestwa Polskiego, będący jednym z najważniejszych symboli narodowych, podkreślający przynależność Sanoka do Korony Królestwa Polskiego.
Pogoń – herb Wielkiego Księstwa Litewskiego, który jest symbolem wielowiekowej unii Polski i Litwy oraz wspólnego dziedzictwa historycznego.

Rekonstrukcja kartuszy była możliwa dzięki odnalezieniu oryginalnych elementów dekoracyjnych podczas badań archeologicznych na dziedzińcu zamku. Odkrycie to umożliwiło dokładne odtworzenie detali historycznych, co znacząco podniosło wartość artystyczną i autentyczność przeprowadzonych prac.

reklama

Odtworzenie kartuszy herbowych to nie tylko przywrócenie zabytkowego wyglądu zamku, ale także ukłon w stronę historii i tradycji, które przez wieki kształtowały region. Dzięki zaangażowaniu wielu osób oraz wsparciu finansowemu ze strony Powiatu Sanockiego, udało się zakończyć tę ważną inwestycję, która z pewnością będzie cieszyć oczy mieszkańców oraz turystów odwiedzających Zamek Królewski w Sanoku.

Zamek w Sanoku, będący jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych regionu, zyskał kolejną cenną ozdobę, która wpisuje się w bogatą historię i tradycję tego miejsca. Dzięki rekonstrukcji kartusze herbowe znów pełnią swoją funkcję dekoracyjną, jednocześnie przypominając o znaczących postaciach i wydarzeniach związanych z Sanokiem.

reklama

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo