Reklama

GMINA ZARSZYN: Zamiłowanie do drewna

Opublikowano:
Autor:

GMINA ZARSZYN: Zamiłowanie do drewna - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Pasją Piotra Staruchowicza, mieszkańca Zarszyna, jest rzeźbienie. Rzeźby tworzy od dziecka, głównie w drewnie. W tym roku z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości wyrzeźbił kapliczkę Matki Boskiej oraz rzeźbę z najważniejszymi postaciami z historii Polski.

Dzieło powstało z dwóch przykręconych do siebie kół od zgrabiarki. Zostały do niego przytwierdzone drewniane płaskorzeźby przedstawiające: Mieszka, Bolesława Chrobrego, Władysława Jagiełło, Jana III Sobieskiego, Józefa Piłsudskiego oraz św. Jana Pawła II.

- Już w szkole podstawowej przejawiały się u mnie artystyczne zainteresowania - wspomina pan Piotr. - W domu nikt nie miał takich zapędów, jedynie dziadek był bardzo zdolnym kowalem. 

Pan Piotr przez wiele lat pracował jako kolejarz. Teraz jest na emeryturze. Przez cały ten czas rzeźbił. Swoje rzeźby wykonuje na sporych rozmiarów drewnianych deskach. Tematyką nawiązuje do historii Polski. Rzeźbi więc rycerzy, świętych, władców.

- Wykonanie jednej rzeźby zajmuje mi od trzech dni do tygodnia przy intensywnej pracy - mówi. 

Zdobył wyróżnienie na wystawie zorganizowanej w Galerii Rzeźby Nieprofesjonalnej Antoniego Rząsy w Rzeszowie. Odwiedził również galerię artysty rzeźbiarza w Zakopanem. Dzieła pana Piotra można spotkać przed Domem Kultury w Dukli (św. Józef i grajek na basie), w Korczynie oraz przed starym Domem Kultury w Odrzechowej (zbóje i działo). Rzeźby w Dukli i Korczynie przygotował na plenerach rzeźbiarskich, w których uczestniczył.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE