Reklama

Gmina Sanok. Wilki podchodzą blisko gospodarstw domowych. Wójt apeluje: Zachowajmy ostrożność

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Gmina Sanok. Wilki podchodzą blisko gospodarstw domowych. Wójt apeluje: Zachowajmy ostrożność - Zdjęcie główne

zdjęcie ilustracyjne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W ostatnich tygodniach coraz częściej pojawiają się informacje o wilkach, które podchodzą blisko gospodarstw domowych. Sygnały o takich przypadkach odnotowano między innymi w gminie Czarna, w Bieszczadach czy gminie Bukowsko. Teraz zwierzęta były widziane na terenie gminy Sanok.

Obecność wilków w pobliżu prywatnych posesji nie jest czymś nowym. Na przestrzeni ostatnich lat odnotowano wiele takich przypadków. Chociażby przed rokiem, kiedy pod jeden z domów w Nowym Łupkowie wtargnęły wilki, które na oczach dzieci porwały do lasu małego psa, następnie były one widziane obok budynku szkoły podstawowej w tej samej miejscowości. Ale to nie jedyne zdarzenie. W ubiegłym roku tylko w Radoszycach, wilki zagryzły 25 owiec i 2 psy, z kolei w Dudyńcach ofiarom zwierząt padło 9 owiec.

W ostatnich dniach, o spotkaniach z wilkami informowali mieszkańcy gminy Bukowsko. Najbardziej niepokojąca sytuacja była w Tokarni.  Kolejne informacje o obecności wilków w sąsiedztwie prywatnych posesji zgłaszali mieszkańcy gminy Sanok. W miejscowości Czerteż i Zabłotce zwierzęta widziane były w okolicach stajni i domów. W Zabłotcach w gospodarstwie hodowlanym schwytały owce. 

Zwracam się do właścicieli psów o nadzór nad zwierzętami, zamykanie ich na noc w budynkach i unikanie spacerów w okolicznych lasach. Proszę o zamykanie posesji i zabezpieczenie odpadów komunalnych tak, aby nie stały się one pożywieniem dla dzikiej zwierzyny. Przypominam, że spuszczanie psa ze smyczy w lesie jest zabronione 

– mówi Anna Hałas, wójt gminy Sanok.

W przypadku kontaktu z wilkiem lub innymi drapieżnikami należy nie prowokować zwierząt i spokojnie się oddalić. Każdy niebezpieczny incydent z udziałem wilka należy zgłaszać do Biura Zarządzania Kryzysowego Urzędu Gminy Sanok osobiście lub telefonicznie pod numer 13 46 56 565.

Wilki najczęściej są płochliwe i unikają kontaktu z człowiekiem, chociaż czasem podczas bezpośredniego spotkania mogą się przyglądać dłuższą chwilę, zanim wyczują nasz zapach. Pamiętajmy jednak, że są to zwierzęta dzikie i w przypadku napotkania wilka należy spokojnie się oddalić. Należy podkreślić, że w Polsce wilki znajdują się pod ścisłą ochroną.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy