Reklama

Lasów na Podkarpaciu jest coraz więcej. Ile drewna pozyskano w minionym roku i ile go sprzedano?

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Dominik Jagieła / RDLP Krosno

Lasów na Podkarpaciu jest coraz więcej. Ile drewna pozyskano w minionym roku i ile go sprzedano? - Zdjęcie główne

foto Dominik Jagieła / RDLP Krosno

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W ostatnim czasie w mediach pojawiło się wiele informacji na temat rzekomej sprzedaży drewna do Chin. Lasy Państwowe dementują plotki na ten temat i prezentują zestawienie o zakupach surowca za rok 2021 i planach na 2022 rok.

W 2021 roku nadleśnictwa z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie sprzedały 2,03 miliona metrów sześciennych, z czego 1,83 miliona trafiło do odbiorców hurtowych, głównie w regionie. Reszta to sprzedaż detaliczna. Zaledwie 62 tysiące metrów sześciennych, co daje 3 procent, pośrednio lub bezpośrednio trafiło do podmiotów zagranicznych z terenu Unii Europejskiej.

W tym roku nadleśnictwa z terenu RDLP w Krośnie planują pozyskać 2,1 miliona metrów sześciennych drewna – to o 40 tysięcy metrów sześciennych więcej niż planowano rok wcześniej. W ubiegłym roku, głównie w związku z zachwianiem rynkowym spowodowanym pandemią, pozyskanie spadło o 46 tysięcy metrów sześciennych w stosunku do planu. Warto zauważyć, że pozyskanie drewna w lasach państwowych jest ściśle limitowane wielkością zasobów, a te ciągle rosną.

Najwięcej drzewa trafia do sprzedaży dla firm w trybie przetargowym

Zdecydowana większość surowca, ponad 1,8 miliona metrów sześciennych trafi do sprzedaży dla firm w trybie przetargowym. Z kolei dla nabywców indywidualnych w sprzedaży detalicznej znajdzie się około 200 tysięcy metrów sześciennych drewna. Zaplanowano także, że około 1,1 tysiąca metrów sześciennych trafi na coroczną submisję drewna cennego. 90 tysięcy metrów sześciennych to tak zwana pula techniczna, która w trakcie roku będzie zadysponowana do sprzedaży na portalu aukcyjnym. Lasy Państwowe nie planują zwiększenia pozyskania mimo utrzymującego się wzrostu popytu i cen na drewno. Zarówno rodzaje zabiegów hodowlanych, jak też rozmiar cięć limitowane są ściśle zapisami planów urządzania lasu

– informuje Edward Marszałek, rzecznik prasowy RDLP w Krośnie.

Obecnie zasoby drzewne w lasach krośnieńskiej RDLP szacuje się na ponad 124 miliony metrów sześciennych. To o 28 milionów więcej niż 20 lat temu. Warto przypomnieć, że jeszcze w 1978 roku szacowano je na niecałe 77 milionów metrów sześciennych.

Warto zwrócić uwagę, że każde tysiąc metrów sześciennych pozyskanego drewna, to przynajmniej dwa miejsca pracy przy ścince oraz zrywce drewna, a także kilka do kilkunastu miejsc pracy w przemyśle drzewnym i handlu drewnem.

Średni wiek drzewostanu na Podkarpaciu

W drzewostanach południowo-wschodniej Polski średni roczny przyrost wynosi ponad 7,1 metra sześciennego na hektar. Zasobność naszych lasów osiągnęła 309 metrów sześciennych na hektar i jest jedną z najwyższych w Polsce. Natomiast średni wiek drzewostanu na Podkarpaciu wynosi 75 lat.

Duża i wciąż rosnąca jest też ilość drewna martwego, pozostającego do naturalnego rozpadu w lesie. To konsekwencja starzenia się lasu. Drewno martwe stanowi w niektórych nadleśnictwach podkarpackich ponad 8 procent ogólnej masy drzewostanów.

Blisko 1/3 podkarpackich lasów stanowią drzewostany posadzone 50-70 lat temu na gruntach porolnych. Trwa przebudowa ich składu gatunkowego. Tam gdzie rosły sosny, świerki czy olchy pojawiają się gatunki właściwe dla lasów w tej części Polski, czyli jodły, buki i jawory.

RDLP w Krośnie nadzoruje 26 nadleśnictw gospodarujących na powierzchni 418 tysięcy hektarów. Lesistość tego regionu wynosi 38 procent Od drugiej wojny światowej wzrosła ona o ponad 50 procent.

/RDLP Krosno/

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy