Niedzielne zebranie przyciągnęło zaledwie niewiele osób. W zebraniu uczestniczył m.in. Jarosław Michalik, kierownik projektu ze strony Gaz-Systemu oraz Arkadiusz Bandurski, kierownik projektu z PGiNG.
- Inwestycja stanowi część korytarza Północ-Południe, czyli sieci gazociągów przesyłowych połączonych z terminalem LNG im. prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu - poinformował kierownik Michalik. - Jest elementem uniezależnienia się od dostaw gazu i dywersyfikacji dostaw gazu. To inwestycja strategiczna dla regionu i kraju.
Z kolei kierownik Bandruski jako przedstawiciel wykonawcy przybliżył zgromadzonym szczegóły na temat prowadzonych prac.
- Prace rozpoczęliśmy wiosną tego roku - mówił. - Zadanie jest niezwykle trudne ze względu na uwarunkowania środowiskowe terenu. W gminie Sanok wykonujemy przewiert pod Sanem metodą bezwykopową HDD. W Polsce będzie to drugi najdłuższy przewiert.
Kierownik Bandruski zapewnił zgromadzonych, że w przypadku jakichkolwiek problemów, będzie natychmiast reagował. Po zgłoszeniu kłopotu ze szlamem przez Zdzisława Biegę, sołtysa Mrzygłodu, podsypano już pobocza dróg.
Ukończenie inwestycji zaplanowano na 2019 r. Gazociąg dzieli się na cztery odcinki, ma czterech podwykonawców. W inwestycję łącznie zaangażowano 25 podmiotów gospodarczych. Na całym odcinku zaplanowano 36 przewiertów.
Więcej w 36 numerze Tygodnika Korso Gazeta Sanocka