Reklama

Festiwal transferów socjalnych trwa. Jest 500 plus, 300 złotych na dobry start, a teraz mają być darmowe komputery dla uczniów

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: pixabay

Festiwal transferów socjalnych trwa. Jest 500 plus, 300 złotych na dobry start, a teraz mają być darmowe komputery dla uczniów - Zdjęcie główne

Komputery mają trafić do 370 tysięcy dzieci. Czy rząd spełni swoją obietnicę? | foto pixabay

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Premier zapowiedział, że wkrótce każdy uczeń klasy czwartej otrzyma za darmo laptop. "Komputer jest już niezbędnym instrumentem, aby w pełni korzystać z dobrodziejstw współczesnego systemu edukacji” – zaznaczył Mateusz Morawiecki. Dlaczego darmowe komputery mają dostać właśnie czwartoklasiści?

Już jesienią do 370 tys. polskich czwartoklasistów mają trafić nowe laptopy. Rząd zamierza na ten cel przeznaczyć 760 mln złotych. Premier na konferencji prasowej przekonywał, że inwestycja będzie korzystna zarówno dla uczniów, jak i nauczycieli. Wyjaśnił również, dlaczego sprzęt ma trafić do uczniów właśnie tych klas, a nie starszych, czy też młodszych dzieci. 

Nie każde dziecko mogło uczestniczyć w lekcjach online. Rząd chce wyrównać szanse 

Festiwal transferów socjalnych w wykonaniu rządu trwa. Rodziny dostają już 500 złotych na każde niepełnoletnie dziecko, 300 zł jednorazowego wsparcia dla uczniów rozpoczynających rok szkolny, a teraz jeszcze uczniowie mają otrzymać nowe komputery. W tym roku rząd zamierza bowiem uruchomić program polegający na kupowaniu co roku laptopów dla dzieci, które rozpoczynają czwartą klasę szkoły podstawowej. Premier Mateusz Morawiecki tłumaczył, że jest to ważna inwestycja w edukację młodych ludzi i znaczące odciążenie budżetów rodzinnych. Uczniowie, którzy otrzymają nowy sprzęt, będą mogli korzystać z laptopów w następnych latach nauki w szkole podstawowej. 

Czas ostatecznie wprowadzić polską szkołę w XXI wiek i przenieść system nauczania naszych dzieci na jak najwyższy poziom

– zapowiedział premier i tłumaczył, że program ma związek z pandemią, która zmusiła wiele osób do pracy, czy nauki w domu i pokazała, jak nierówny jest dostęp do sprzętu komputerowego. Niestety z tego powodu wielu uczniów miało problemy z udziałem w lekcjach online. 

Sprzęt trafi do czwartoklasistów. Dlaczego tylko do nich? 

Szef rządu wyjaśnił, dlaczego sprzęt ma trafić do dzieci klas czwartych. Jak mówił ma to związek z tym, że uczniowie zaczynają naukę większej liczby przedmiotów niż w klasach 1-3, zaczynają również na poważnie zajęcia z informatyki oraz podstawę programową, w której potrzebne są komputery. Ponadto, zdaniem pomysłodawców, dzięki temu dzieci będą miały możliwość rozwijać swoje umiejętności cyfrowe na różnych lekcjach. 

Dodatkowo nauczyciele będą mogli prowadzić zajęcia dla uczniów, którzy będą korzystać z laptopów tej samej jakości. Czwartoklasiści będą mieli do nich równy dostęp. Staramy się na wszystkie możliwe sposoby wyrównywać nierówności

– przekonywał premier. 

Pełnomocnik Rządu do Spraw Cyberbezpieczeństwa, Janusz Cieszyński poinformował, że o przekazaniu komputerów uczniom IV klasy szkoły podstawowej zdecydowano po rekomendacji ekspertów. Sprzęt będzie własnością ucznia, tak jak było to w przypadku sprzętu przekazanego w ramach programu dla dzieci z obszarów popegeerowskich. Wówczas, w ramach akcji z 2022 roku, sprzęt otrzymało ok. 218 tys. uczniów  z obszarów po zamkniętych państwowych gospodarstwach rolnych. Rząd na ten cel przeznaczył wtedy blisko 600 mln zł, w ramach konkursu grantowego.

Parametrów komputerów, które mają trafić do czwartoklasistów, nie podano. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy