reklama
reklama

Egzamin ósmoklasisty 2023. Wszystko, co musisz wiedzieć o tegorocznych procedurach egzaminacyjnych

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Freepik

Egzamin ósmoklasisty 2023. Wszystko, co musisz wiedzieć o tegorocznych procedurach egzaminacyjnych - Zdjęcie główne

Od wtorku 23 maja do czwartku 25 maja uczniowie ósmych klas będą się mierzyć z pierwszym tak ważnym egzaminem w ich życiu. | foto Freepik

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Ponad pół miliona uczniów przystępuje w tym roku do egzaminu ósmoklasisty. To zwieńczenie ośmioletniej nauki w szkole podstawowej i, co najważniejsze, otwarcie furtki do kolejnego etapu w życiu. Zebraliśmy najważniejsze informacje o tegorocznej formule testów, ich ocenianiu i znaczeniu w rekrutacji. Oto one.
reklama

Egzaminy ósmoklasisty rozpoczynają się we wtorek, 23 maja 2023 r. i potrwają do czwartku, 25 maja 2023. Uczniowie ostatnich klas w swoim pierwszym egzaminacyjnym maratonie zmierzą się kolejno z językiem polskim, matematyką i wybranym językiem obcym. Z powodu COVID-19, a w konsekwencji przeciągającej się nauki zdalnej, po raz kolejny, szczęśliwym trafem, ominie ich planowana przed laty innowacja, czyli egzamin z przedmiotu dodatkowego. Z czym jeszcze tegoroczni ósmoklasiści będą mieli łatwiej?

Likwidacja gimnazjów i szkoła dla sześciolatków. Niekorzystne skutki reform poniosą tegoroczni ósmoklasiści

1. Znów nietypowy rocznik

Łatwiej na pewno nie będzie z poegzaminacyjną rekrutacją. W poprzednich latach do egzaminu ósmoklasisty przystępowało ok. 350 tys. uczniów. Rok temu, w 2022 r., na skutek kumulacji połowy rocznika dzieci rozpoczynających szkołę w wieku sześciu lat i obywateli Ukrainy, rocznik ósmoklasistów po raz pierwszy przekroczył pół miliona uczniów. Dziś mamy powtórkę z rozrywki. Tegoroczne testy rozwiąże znów ponad 502 800 uczniów, w tym ponad 14 450 dzieci ukraińskich. To efekt kolejnej, jeszcze większej kumulacji roczników wywołanej nakładającymi się na siebie reformami edukacji. Obecnie w ósmych klasach jest półtora typowego rocznika: cały rocznik dzieci, które w 2015 roku zaczęły naukę jako sześciolatki oraz pół rocznika wówczas siedmiolatków. Do tego dochodzi jeszcze likwidacja gimnazjów, a w konsekwencji wydłużona edukacja w szkole średniej. W praktyce – po prostu – pękające w szwach licea i technika.

2. Covidowa ulga

W 2023 roku ósmoklasiści po raz pierwszy mieli zdawać cztery egzaminy. Dokładniej, zgodnie z wprowadzoną przed laty reformą Ministerstwa Edukacji, każdy z uczniów oprócz obowiązującej podstawy miał wybierać dodatkowy przedmiot egzaminacyjny spośród: biologii, chemii, fizyki, geografii i historii. Ze względu na pandemię COVID-19 ze zmian się jednak wycofano. Uczniowie tradycyjnie zmierzą się więc tylko z trzema przedmiotami, a ich wiedza będzie weryfikowana na podstawie wymagań egzaminacyjnych, a nie podstawy programowej.

Zwężony w pandemii przez zdalne nauczanie zakres materiału obowiązujący na egzaminie w tym roku nie ulega jeszcze zmianie, a więc formuła jest taka sama jak w 2022

– podkreśla Marcin Jakubowski, wicedyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Poznaniu.

Oznacza to, że znów ma być prościej. Przynajmniej w teorii. Ósmoklasista będzie sprawdzany np. ze znajomości mniejszej liczby lektur. Z listy obowiązkowych na egzaminie książek wykreślono tren I i V oraz pieśni Kochanowskiego, Żonę modną Krasickiego, Sonety krymskie Mickiewicza, Syzyfowe prace Żeromskiego i Ziele na kraterze oraz Tędy i owędy Wańkowicza, zostawiając:

  • Opowieść wigilijną Charlesa Dickensa,
  • Zemstę Aleksandra Fredry,
  • fraszki i treny (VII i VIII) Jana Kochanowskiego,
  • Kamienie na szaniec Aleksandra Kamińskiego,
  • Reduta Ordona Adama Mickiewicza,
  • Śmierć Pułkownika Adama Mickiewicza,
  • Świteziankę Adama Mickiewicza,
  • Dziady cz. II Adama Mickiewicza,
  • Pana Tadeusza Adama Mickiewicza,
  • Małego Księcia Antoine’a de Saint-Exupéry’ego,
  • Quo vadis Henryka Sienkiewicza,
  • Latarnika Henryka Sienkiewicza,
  • Balladynę Juliusza Słowackiego.
 

3. Obywatele Ukrainy

Co ważne, te same lektury obowiązują uczniów z Ukrainy, którzy na skutek wybuchu wojny kontynuują edukację w polskich szkołach. Ułatwieniem dla nich mają być tylko przetłumaczone na język ukraiński polecenia i możliwość korzystania ze słowników.

Kiedy ósmoklasiści odetchną z ulgą? Terminy, o których nie można zapomnieć

4. Harmonogram

Egzaminy rozpoczynają się każdorazowo o godz. 9:00, a na rozwiązanie arkusza z każdym dniem będzie coraz mniej czasu. Test z języka polskiego potrwa 120 min., z matematyki 100 min., a z języka obcego 90 min. Inna procedura czasowa dotyczy uczniów z niepełnosprawnościami lub innymi specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. W zależności od rodzaju wydanego im orzeczenia, dokładka czasu może maksymalnie wynosić:

  • w przypadku języka polskiego – 60 min,
  • matematyki – 50 min,
  • języka obcego – 45 min.
 

Dodatkowe 90 minut na rozwiązanie arkusza z języka polskiego mogą otrzymać specjalni uczniowie z Ukrainy.

5. Egzaminowy przybornik

Na salę egzaminacyjną można wnieść długopis lub pióro z czarnym tuszem (najlepiej kilka), linijkę (w przypadku egzaminu z matematyki) i małą butelkę wody (lepiej zostawić ją pod ławką, by nie zalać arkusza). By wspomóc się kalkulatorem i wzorami matematycznymi, uczniowie muszą zaczekać do matury. Stanowczo zabronione jest wnoszenie telefonu, które może skończyć się nawet unieważnieniem egzaminu, a w konsekwencji powtarzaniem klasy.

6. Dodatkowy termin

Ósmoklasiści, którzy z różnych, aczkolwiek obiektywnie ważnych powodów nie przystąpią do egzaminu w majowym terminie, będą mogli zrobić to w czerwcu wg następującego harmonogramu:

  • język polski – 12 czerwca 2023 (poniedziałek), godz. 9:00,
  • matematyka – 13 czerwca 2023 (wtorek), godz. 9:00,
  • język obcy – 14 czerwca 2023 (środa), godz. 9:00.
 

7. Bułka z masłem, czyli obcy język nowożytny

Najmniejsze obawy nastolatków i w tym roku budzi test z języka obcego. Tak samo, jak w ubiegłych latach, największa grupa ósmoklasistów (97,8%) zadeklarowała przystąpienie do egzaminu z języka angielskiego. Drugim najczęściej wybieranym językiem okazał się niemiecki. Jego znajomość 25 maja będzie udowadniać 1,9% uczniów VIII klasy szkoły podstawowej. Do egzaminu z pozostałych języków obcych (tj. francuskiego, hiszpańskiego, rosyjskiego i włoskiego) przystąpi łącznie 0,3% ósmoklasistów, w tym do testu z rosyjskiego 25,9 % obywateli Ukrainy.

8. Wyniki

Wstępne rachunki punktacyjne i trzeźwy ogląd testu uczniowie będą mogli uczynić jeszcze tego samego dnia.

Arkusze wykorzystane na tegorocznym egzaminie ósmoklasisty będą publikowane na stronach internetowych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej i okręgowych komisji egzaminacyjnych w każdym dniu egzaminu ok. godz. 13:00

– informuje dr Marcin Smolik, dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Na oficjalną punktację ósmoklasiści poczekają jednak około miesiąca.

Wyniki będą znane 3 lipca. Udostępnione zostaną każdemu zdającemu w specjalnym systemie elektronicznym https://ziu.gov.pl/login, do którego login i hasło uczniowie otrzymają od dyrektorów szkół. 6 lipca ósmoklasiści będą mogli odebrać już zaświadczenia z placówek edukacyjnych, które skierują do szkół ponadpodstawowych

– mówi Marcin Jakubowski, wicedyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Poznaniu.

Wynik procentowy z egzaminów to po przeliczeniu aż 100 z 200 możliwych do zdobycia podczas naboru punktów rekrutacyjnych. Na pozostałe składają się jeszcze: wolontariat, świadectwo z wyróżnieniem i oceny z wybranych przedmiotów. Wszystko wskazuje jednak na to, że punkty z samego egzaminu w tym roku będą szczególnie cenne.

Czy w związku z napiętą atmosferą rekrutacyjną tegoroczni absolwenci ósmych klas zdążą nacieszyć się wakacjami? To zależy od tego, jak szybko wywalczą swoje miejsce w wymarzonej szkole. Jak pokazują doświadczenia ubiegłorocznych ósmoklasistów, walka ta z pewnością będzie trwała do ostatnich dni sierpnia. Ambitni muszą wiedzieć, że z egzaminu ósmoklasisty nie ma powtórki. Dla niewielu pocieszający może być jednak fakt, że, by zdać egazmin i zakończyć szkołę podstawową, wystarczy tylko przyjść, usiąść w ławce i oddać podpisany arkusz. 

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu korso24.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama