Reklama

Dzisiaj Jubileusz 30-lecia powstania Bieszczadzkiej Straży Granicznej [FOTO+WIDEO]

Opublikowano:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej powstał 16 maja 1991 roku w miejsce rozformowanej Bieszczadzkiej Brygady Wojsk Ochrony Pogranicza (WOP). Wówczas na odcinku granicy ze Związkiem Socjalistycznych Republik Radzieckich (1991) funkcjonowało jedno przejście graniczne w Medyce, a na tzw. zielonej granicy sześć Strażnic.

Historia 30-letniego funkcjonowania Straży Granicznej na Podkarpaciu podporządkowana była stale zmieniającej się sytuacji na granicy wschodniej.

 

Lata 90. to przede wszystkim zmiany związane  z dostosowaniem systemu ochrony granicy państwowej do standardów wspólnotowych. Krokiem milowym było wstąpienia Polski do UE i państw Układu z Schengen. Wówczas miała miejsce gruntowna reorganizacja formacji. 

 


Aktualnie Bieszczadzki Oddział SG ochrania 239 kilometrów zewnętrznej granicy UE z Ukrainą oraz 134-kilometrowy odcinek wewnętrznej granicy UE ze Słowacją. W strukturze działa 14 placówek, w których służy ponad 2 tys. funkcjonariuszy.


Przed wprowadzeniem reżimu epidemicznego związanego z Covid-19 (marzec 2020), rocznie w podkarpackich przejściach granicznych odprawianych było ok. 13 mln podróżnych. Aktualnie, z uwagi na obostrzenia liczba ta spadła do jednej trzeciej odprawianych wcześniej osób.

Od marca 2020 r. Straż Graniczna na Podkarpaciu  jest także jedną ze służb zaangażowanych w działania związane z zapobieganiem Covid-19. Na granicy z Ukrainą nadal obowiązuje  reżim sanitarny. Wjeżdżający do Polski podróżni mają badaną temperaturę, a ich dane osobowe są wprowadzane do baz sanitarnych. Ponadto, funkcjonariusze sprawują kontrolę realizacji obowiązkowej kwarantanny lub izolacji osób w warunkach domowych. 

Dzisiaj Straż Graniczna to nowoczesna formacja, która w zabezpieczeniu granicy wykorzystuje najnowsze technologie. „Zielona granica” jest  zabezpieczana z powietrza flotą śmigłowców oraz statków bezzałogowych.


Na lądzie wzdłuż granicy państwa ustawione są wieże obserwacyjne, które przy wykorzystaniu kamer termowizyjnych bezustannie monitorują tereny przygraniczne. Placówki SG wykorzystują również pojazdy obserwacyjne (w rejonach górzystych są to auta na podwoziu terenowym) oraz przenośne kamery termowizyjne.  Dodatkowo na kilkudziesięciu kilometrowym odcinku podkarpackiej granicy instalowane są tzw. systemy perymetryczne złożone z czujników i kamer. Urządzenia te umożliwią obserwację, detekcję i rejestrację ewentualnych prób nielegalnego przekroczenia granicy oraz przemytu towarów.


Większość tych inwestycji, czyli m.in. budowa wież, systemy perymetryczne oraz przebudowa placówek w Korczowej i Hermanowicach realizowane są z funduszy unijnych w ramach środków Programu Krajowego Funduszu Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Finansowanie to wynosi 75% , natomiast 25% pokrywa budżet państwa.

Istotne również jest, że funkcjonariusze uczestniczą w misjach zagranicznych i wspierają naszych kolegów na granicach zewnętrznych Europy m.in. w Grecji, Hiszpanii, ale również na Węgrzech, w Bułgarii czy w Macedonii Północnej.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy