Reklama

Dziś od 17:00 żałoba narodowa

Opublikowano:
Autor:

Dziś od 17:00 żałoba narodowa - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W związku z tragiczną śmiercią prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza podczas Finału WOŚP, w całym kraju ogłoszono żałobę narodową.

Żałoba narodowa będzie obowiązywała od godz. 17 w piątek (18 stycznia) do godz. 19 w sobotę (20 stycznia) - tak zdecydował Prezydent Andrzej Duda.

W czasie żałoby narodowej flagi państwowe zostaną opuszczone do połowy masztu. Odwoływane są imprezy masowe, rozrywkowe, koncerty i imprezy sportowe. 

Rozporządzenie prezydenta Andrzeja Dudy w tej sprawie zostało w czwartek kontrasygnowane przez premiera Mateusza Morawieckiego. 

Zgodnie z nim żałoba będzie obowiązywać od piątku od godziny 17, to jest od momentu, w którym nastąpi wyprowadzenie trumny z ciałem prezydenta Gdańska do Bazyliki Mariackiej w formie pochodu ulicami miasta, do soboty do godziny 19.

Od czwartku od godz. 17 w Europejskim Centrum Solidarności przez 24 godziny będzie wystawiona trumna prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Stamtąd w piątek o godz. 17 wyruszy pochód, który odprowadzi z ECS trumnę prezydenta Adamowicza ulicami miasta do Bazyliki Mariackiej. W Bazylice w sobotę prezydent Adamowicz zostanie pochowany.

Podstawą prawną wprowadzenia żałoby narodowej jest ustawa o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych. Zgodnie z nią żałobę narodową może wprowadzić prezydent w drodze rozporządzenia. Rozporządzenie w szczególności powinno określać przyczyny wprowadzenia oraz czas trwania żałoby narodowej, uwzględniając uwarunkowania kulturowe i historyczne oraz przyjęte w tym zakresie zwyczaje.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE