Reklama

Dzisiaj Światowy Dzień Bezpiecznego Internetu

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: pixabay

Dzisiaj Światowy Dzień Bezpiecznego Internetu  - Zdjęcie główne

foto pixabay

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Dzień 8 lutego prawie na całym świecie obchodzi się jako "Dzień Bezpiecznego Internetu". Hasło "Działajmy razem" przyświeca w ten dzień kolejny raz i nawołuje do bezpiecznego korzystania z sieci oraz ostrzega internautów przed zagrożeniami jakie niesie ze sobą Internet

8 lutego 2022 roku, w ponad stu krajach, obchodzony jest Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI). Został ustanowiony z inicjatywy Komisji Europejskiej w ramach programu "Safer Internet". Celem tej inicjatywy jest przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania internetu. 

 

W Polsce Dzień Bezpiecznego Internetu organizowany jest przez Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą państwowy instytut badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę. Co roku w lutym, organizatorzy zachęcają inne podmioty do realizowania  lokalnych inicjatyw na rzecz bezpieczeństwa młodych internautów.

 

 

Istotną inicjatywą podejmowaną przez Polskie Centrum Programu Safer Internet z okazji tegorocznych obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu jest konferencja online, która odbędzie się 8 lutego 2022 r. w  godz. od 17 do 20.40. Komenda Wojewódzka Policji w Rzeszowie, podejmując zadania z zakresu profilaktyki społecznej, czynnie włącza się w tego rodzaju inicjatywy. Realizując założenia programu profilaktycznego „Cyberbezpieczni”, policjanci spotykają się z dziećmi, młodzieżą, rodzicami oraz pedagogami informując o internetowych zagrożeniach.

 

Celem programu jest dostarczanie wiedzy na temat bezpiecznego korzystania z sieci oraz konsekwencji zachowań niezgodnych z prawem, do których dochodzi w przestrzeni wirtualnej. W ubiegłym roku policyjni profilaktycy przeprowadzili w ramach przedsięwzięcia przeszło tysiąc osiemset spotkań z dziećmi i młodzieżą (w tym online) oraz szereg prelekcji dla rodziców, nauczycieli i pedagogów. Zorganizowali jedenaście tematycznych konkursów dla dzieci i młodzieży, opublikowali na stronach internetowych ponad sto pięćdziesiąt artykułów i komunikatów ostrzegawczych. Podkarpaccy policjanci podjęli współpracę z wieloma podmiotami pozapolicyjnymi, głównie placówkami oświatowymi, jednostkami samorządowymi oraz lokalnymi mediami. Dzięki wsparciu partnerów realizatorzy programu pozyskali i opracowali szereg materiałów profilaktycznych, tj. ulotek, plakatów i prezentacji, które wzbogacają ofertę profilaktyczną podkarpackiej Policji. Pozytywny odbiór ze strony adresatów świadczy o potrzebie i zasadności realizacji tego typu przedsięwzięć.

 

 

Jedną z najczęściej poruszanych kwestii podczas spotkań prowadzonych przez policjantów w ramach programu „Cyberbezpieczni” jest problem cyberprzemocy. Zjawisko najczęściej dotyczy młodych internautów i polega na obrażaniu, nękaniu, zastraszaniu, podszywaniu się pod inne osoby oraz publikowaniu i rozsyłaniu złośliwych komentarzy lub ośmieszających informacji. Niektóre z tych zachowań noszą znamiona czynów karalnych, za które grozi odpowiedzialność prawna. Ich skutkiem może być natomiast wykluczenie, poczucie bezradności, izolacja, stany depresyjne, a nawet myśli samobójcze. Zapobieganie cyberprzemocy, informowanie o konsekwencjach i wskazywanie możliwości wsparcia dla ofiar są nieodzownymi elementami policyjnych działań profilaktycznych. 

*Źródło - Wydział Prewencji KWP w Rzeszowie*

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy